۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۶:۱۴
رهبري كه با شور و شوق به ميدان آيد، معمولا با شور و شوق روبرو مي شود.((جان ماكسول))
کد خبر: ۱۷۵۸
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۰
طنز مهران مدیری به واقعیت رسید؛
نسیم بهاری: سریال در حاشیه این روزها حرف و حدیث ها در خصوص جامعه پزشکی را بیشتر کرده است.سریالی که به گفته پزشکان باعث شده اعتماد مردم به جامعه پزشکی خدشه دار شود اما مساله اینجاست که این اشتباهات فاحش خود پزشکان و خدمات دهی بیمارستان هاست که کار را برای نقد و به چالش کشیدن جامعه پزشکی، پرستاران و بیمارستان ها را آسان تر می کند .در این میان نکته اینجاست که درآمد پزشکان در ایسران بسیار بالا است و همین مساله مردم را از اشتباهات پزشکان دلخور تر می کند.

‌به گزارش خبرنگار نسیم بهاری: سریال در حاشیه این روزها حرف و حدیث ها در خصوص جامعه پزشکی را بیشتر کرده است.سریالی که به گفته پزشکان باعث شده اعتماد مردم به جامعه پزشکی خدشه دار شود اما مساله اینجاست که این اشتباهات فاحش خود پزشکان و خدمات دهی بیمارستان هاست که کار را برای نقد و به چالش کشیدن جامعه پزشکی، پرستاران و بیمارستان ها را آسان تر می کند .در این میان نکته اینجاست که درآمد پزشکان در ایسران بسیار بالا است و همین مساله مردم را از اشتباهات پزشکان دلخور تر می کند.

البته  بر خلاف كشورهاي اروپايي و امريكا، هيچ آمار رسمي از درآمد متوسط و همچنين حداقل و حداكثر درآمد پزشكان متخصص در کشورمان از مراجع رسمي نظير وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشكي، وزارت كار و یا اداره آمار وجود ندارد و گزارش ها حاکی از درآمد میلیونی و بعضا میلیاردی برخی پزشکان ایرانی دارد.

این در حالی است که بسياري از پزشكان متخصص كه در دانشگاه ها و يا ساير سازمان هاي دولتي يا غير دولتي نظير سازمان تامين اجتماعي كار مي كنند حقوق ماهانه چند ميليوني بر اساس سابقه كار و رده علمي دريافت مي كنند. اين ارقام به كارانه اضافه شده و به عنوان دستمزد نهايي پرداخت مي شود. ارقام اين دستمزدها نيز بطور شفاف در دسترس نیست.
در مطب ها هم معمولا تعداد زيادي بيمار ويزيت مي شوند كه علاوه بر حق ويزيت در بسياري از اين مطب ها درآمدزايي از طريق انجام آزمايشاتي نظير نوار قلب، نوار مغز، سونوگرافي و... نيز صورت مي گيرد. متاسفانه بررسي هاي انجام شده نشان مي دهد كه از درآمد متوسط مطب ها و كلينيك ها نيز هيچگاه گزارش شفافي منتشر نشده است.

در این میان سریال در حاشیه  مهران مدیری در حالی تلاش برای به چالش کشیدن این مسائل و علاوه بر آن رشوه و زیر میزی و ویزیت دوم و... دارد که پزشکان به هیچ روی زیر بار اشتباهات فاحش خود نمی روند.در این میان بیمارستان های خصوصی نیز طلبکارانه معتقدند بهترین خدمات را به بیماران ارئه می دهند.

با این حال اما گاهی اخباری روی  خط رسانه ها می رود که خبر از اشتباهات بد و شاید در نظر اول خنده دار در بیمارستان ها باشد.
 
جابه جایی نوزادان در یک بیمارستان خصوصی

به تازگی یک سایت خبری ، گزارشی از جابجایی عجیب و غیرمنتظره دو نوزاد تازه متولد شده در یکی از بیمارستان های درجه یک خصوصی تهران، ماجرای غم انگیز و بحرانی را برای دو خانواده و مسولان بیمارستان رقم زده است.

ماجرا هم از این قرار است که صبح روز 2 فروردین امسال مردجوانی هراسان ومضطرب خود را به اورژانس یکی ازبیمارستانهای خصوصی درجه یک تهران درشهرک قدس (شهرک غرب) تهران رساند وازمسولان اورژانس برای کمک به همسرباردارش کمک خواست.
 
بلافاصله نیز زن جوان که از شدت درد زایمان به خود می پیچید به اورژانس منتقل شد. پزشکان پس از بررسی های اولیه دستور دادند این زن بلافاصله برای عمل سزارین به اتاق عمل منتقل شود. دقایقی بعد هم نوزاد دختر با شرایط طبیعی بدنیا آمد.
 
با این حال به رغم اینکه مادر و نوزاد در شرایط طبیعی بودند ولی چند ساعت بعد آنها به بخش منتقل شدند. مرد جوان و سایر اعضای خانواده اش که بی صبرانه منتظر این لحظه بودند همزمان با فیلمبرداری به مادرجوان ونوزاد تازه متولد شده را در آغوش کشیدند.
 
پدر نوزاد دراین باره گفت: آن شب با خوشحالی راهی خانه شدم و روز بعد به بیمارستان رفته و پس از تسویه حساب همراه همسر و فرزندم به خانه برگشتیم. این درحالی بود که تعداد زیادی از اقوام و فامیل منتظرمان بودند. اما چند ساعت از رسیدن ما به خانه نگذشته بود که تلفن همراهم به صدا در آمد. وقتی تلفن را جواب دادم صدای یکی از پرسنل بیمارستان را شنیدم که با اضطراب از من خواست هرچه سریعتر همراه همسر و نوزادمان به بیمارستان برگردیم. وقتی با تعجب و دلهره علت را پرسیدم، او گفت: متاسفانه فکر می کنیم فرزند شما با نوزاد دختر دیگری جابجا شده است و....
 
مردجوان با صدای بغض آلود و ناراحت ادامه داد: درحالی که چندین نفر از بستگان و دوستان نزدیک در خانه ما شاهد گفتگوی تلفنی و دگرگونی چهره ام شده بودند ازمن درباره اتفاقی که رخ داده بود سوال کردند. من هم در اوج ناراحتی موضوع را مطرح کردم. این درحالی بود که همسرم و بقیه فامیل و نزدیکان با شنیدن حرفهایم شوکه شدند. همان موقع نیز با مشاهده دستبند نوزاد متوجه شدیم مشخصات درج شده با مشخصات فرزند ما صددرصد مغایرت دارد.
 
پدرجوان ادامه داد: درحالی که چاره ای نداشتیم با عذرخواهی ازمیهمانان بلافاصله راهی بیمارستان شدیم. پس ازورود به بخش، چند تن از مسولان مربوطه با نشان دادن خانواده دیگری اعلام کردند آنها متوجه موضوع احتمالی جابجایی بچه ها شده و به همین خاطر نیز درخواست پیگیری ماجرا را داده اند.
 
مرد جوان بیان داشت: درحالی که همچنان شوکه بودیم به اعتراض نسبت به این سهل انگاری بسیار بزرگ پرداختیم. مسولان مربوطه نیز در پاسخ گفتند:برای حل مشکل باید هر دو مادر و نوزادهای تازه متولد شده در بیمارستان بمانند تا آزمایش های لازم صورت گیرد. درعین حال از من و مردجوان دیگری که تازه پدر شده بود نیز نمونه برداری های لازم صورت گرفت. اما متاسفانه از طریق آزمایش خون نتیجه ای حاصل نشد. ضمن اینکه چهره بچه ها نیزشباهت زیادی به هم داشتند و از این بابت نیز با مشکل روبرو بودیم.
 
پدرنوزاد جابجا شده اظهارداشت: درحالی که همگی ما وخانواده هایمان شرایط بحرانی و پراسترسی داشتیم به ما اعلام شد تنها راهکار تشخیص هویت بچه ها انجام آزمایش های دقیق ژنتیکی است. که البته این روند نیز نیازمند طی مراحل قضایی واداری مربوطه بود. بااین حال قرارشد تازمان انجام این آزمایش ها و اعلام نتایج، هر دو مادر و نوزدانی که تحویل آنها شده بود در بیمارستان بمانند و ضمن شیردهی و مراقبت از بچه ها منتظر اعلام نتایج آزمایش هاباشیم.
 
وی گفت: دراین چهار روز همگی ما شرایط بسیار سخت و بحرانی پشت سرگذاشتیم، اما متاسفانه درنخستین آزمایش های ژنتیکی نیز نتیجه لازم بدست نیامد. به همین خاطر دوبار مجبور به انجام این آزمایشها شدیم. تااینکه سرانجام روزچهارشنبه نتایچ آزمایش های اولیه اعلام ومشخص شد هردونوزاد جابجا شده بودند. یعنی نوزادی که ما به اسم فرزندمان به خانه آورده بودیم فرزند خودمان نبود.
 
مردجوان با انتقاد شدید از مسولان این بیمارستان خصوصی درجه یک گفت: این اتفاق تلخ تاثیر بسیار بد روحی وروانی برای همگی اعضای دوخانواده بدنبال داشته و منتظراعلام نظررسمی مسولان بیمارستان هستیم.
 
وی گفت: گلایه ای که از مسولان بیمارستان داریم این است که روز انتقال همسرم به بیمارستان درحالی که او به شدت از درد به خود می پیچید به مااعلام کردند تازمانی که ودیعه ای به حساب بیمارستان واریز نشود از پذیرش معذورند. این درحالی بود که من بیمه تکمیلی هم دارم، اما با این حال مبلغی را به عنوان ودیعه واریزکردم. ضمن اینکه به رغم تمامی مشکلات پیش آمده برای ما آنها حتی حاضر نشدند هیچ تخفیفی اعمال کنند.

در این میان نکته قابل توجه اینجاست که مسئولین این بیمارستان از اساس ماجرا را تکذیب کرده اند!
این اتفاق
در حالی در یک بیمارستان خصوصی در جه یک رخ داده که وضعیت پزشکان نیز بهتر از این نیست و پدیده زشت زیر میزی در نظام سلامت که از تهران آغاز شد، به تدریج به شهرستان‌ها سرایت کرد و به دلیل عدم نظارت و مراقبت تعداد متخلفین افزایش پیدا کرد و ریشه دواند تا جایی که امروز با وجود هزینه‌های سر سام آور درمان و دارو به دلیل تحریم‌ها باز هم پزشکان و بیمارستان‌های خصوصی تخلفات جدی در این خصوص انجام می‌دهند که نتیجه‌اش جز سرگردانی بیمار ندارد و با اجرایی شدن طرح تحول سلامت نیز چندان گشایشی در ماجرا حاصل نشده و تنها شکل زیرمیزی  گرفتن تغییر کرد و حالا هم خبر رسیده است تعرفه‌های پزشکی باز هم زیاد شده و کسی هم حق اعتراض ندارد و این داستان ادامه دارد...

منبع: شهر خبر

ایمیل مستقیم : info@nasimbahari.com
شماره پیامک سایت :
نظرات بینندگان* نظر :

لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
۱۵ + ۵ =

آخرین اخبار
اخبار پر بیننده
چند رسانه ای