۰۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۵
رهبري كه با شور و شوق به ميدان آيد، معمولا با شور و شوق روبرو مي شود.((جان ماكسول))
کد خبر: ۲۷۶۰
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۷
نسیم بهاری: درحالی‌که همچنان زمزمه‌ها و تردید‌ها در مورد حذف ویزا برای سفر اربعین امسال ادامه دارد، روز گذشته رئیس ستاد بازسازی عتبات در یک نشست خبری تأکید کرد که امسال خبری از حدف ویزا نیست.

‌به گزارش خبرنگار نسیم بهاری: حسن پلارك با تأكيد بر اينكه امسال دولت‌هاي ايران و عراق مصمم به اجراي قانون يعني داشتن ويزا و گذرنامه براي زائران در ايام اربعين هستند، گفت: «تاكنون بيش از ۳۵۰هزار نفر در سامانه سماح ثبت‌نام كرده‌اند و براساس تعداد ثبت‌نام‌ها در اين سامانه براي زائران ويزا صادر مي‌شود. » مسئول كميته مشاركت‌هاي مردمي ستاد اربعين با اشاره به تشكيل ستاد اربعين افزود: «اين ستاد ۷‌ماه پيش كار خود را آغاز كرده همچنين زمين و مكان‌هايي را در مسير نجف و كربلا با زيرساخت‌هاي لازم مانند آب و برق آماده كرده‌ايم تا هيئت‌ها و تشكل‌هاي مردمي بتوانند با استقرار در اين مكان‌ها به زائران امام حسين(ع) در ايام اربعين خدمت‌رساني كنند.»

تلاش براي ساماندهي حمل‌ونقل

موضوع حمل‌ونقل كه سال گذشته نيز معضل بسياري از زائران بود، در اين نشست مورد توجه رئيس ستاد باز‌سازي‌ عتبات قرار گرفت. پلارك با بيان اينكه براساس هماهنگي‌ با ستادهاي بازسازي عتبات در استان‌ها تعداد ۳هزار دستگاه اتوبوس و تريلي لبه‌دار براي انجام حمل‌ونقل زائران ايراني در عراق به اين كشور ارسال مي‌شود، افزود: «همچنين به همه اتوبوس‌داران و دارندگان ماشين‌هاي جمعي اعلام شده چنانچه آمادگي داشته باشند براي خودشان و خانواده‌شان ويزا صادر مي‌كنيم تا ظرف مدت يك هفته در عراق به زائران امام حسين(ع) خدمت‌رساني كنند كه تاكنون دارندگان بيش از ۲۰۰دستگاه اتوبوس و ماشين‌هاي جمعي براي خدمت‌رساني به زائران در ايام اربعين ثبت‌نام كرده‌اند.»

او يكي ديگر از مشكلات اربعين سال گذشته را بازگشت زائران اعلام كرد و گفت: «پس از پايان مراسم، موكب‌هاي عراقي جمع‌آوري مي‌شدند و زائران ايراني با مشكل اسكان و تغذيه مواجه بودند. امسال به‌گونه‌اي برنامه‌ريزي كرديم كه حداقل يك هفته پس از پايان مراسم اربعين موكب‌هاي ايراني مستقر باشند و به زائران خدمت‌رساني كنند.»

به گفته وي، همچنين بخش قابل توجهي از صحن حضرت زهرا(س) در جوار حرم مطهر علوي براي اسكان موقت زائران آماده شده و پيش‌بيني شده ۷۵درصد تردد زائران از مرز مهران و ۲۵درصد از مرزهاي شلمچه و چزابه انجام شود. علاوه بر اين، با همكاري مسئولان عراقي نيز قرار شده تا حمل‌ونقل زائران در خاك اين كشور با استفاده از خودروهاي مردم عراق و با نرخ مصوب اين دولت انجام شود.

آماده‌باش براي پذيرايي

مديركل حمل‌ونقل و پايانه‌هاي استان ايلام نيز از آمادگي اين استان براي استقبال از زائران اربعين حسيني خبر داد. مهرداد جهاني در گفت‌وگو با همشهري با بيان اينكه سازمان راهداري به‌عنوان دبير كميته زير‌ساخت، سوخت و حمل‌ونقل فعاليت مي‌كند، گفت: «يكي از اصلي‌ترين مشكلات سال گذشته در سفر اربعين، كمبود‌هايي در راه‌هاي مواصلاتي بود كه امسال براي رفع اين مشكل طرح تعريض پل زائر و روكش آسفالت انجام شده است. كمبود روشنايي در مسير پل زائر تا پايانه مرزي نيز كه سال گذشته وجود داشت، امسال رفع شده و روشنايي اين مسير تا پايانه مرزي تأمين شده است.

احداث برج‌هاي روشنايي، اصلاح سيستم آبرساني، تعويض در‌هاي سالن مسافري، روان‌سازي كريدور به نقطه صفر و ساماندهي ميدان ورودي پايانه مرزي مهران از ديگر اقداماتي است كه براي تسهيل در امر ورود و خروج زائران به مرز انجام شده است.» وي درخصوص ساماندهي گاري‌ها در مرز مهران نيز به همشهري گفت: «‌طبيعتا زماني كه تقاضا به اوج مي‌رسد، شركت‌هاي پيمانكار حمل‌بار مسافران نيز تابع هيچ قواعدي نيستند اما امسال با اقداماتي كه انجام شده بنا بر اين است كه اقداماتي از قبيل جابه‌جايي بار مسافران از پايانه مهران تا سر مرز و از مرز تا خودروها به‌صورت صلواتي انجام شود كه ديگر شاهد سوءاستفاده برخي افراد از وضعيت به‌وجود آمده نباشيم.»

وعده‌هاي مسئولان براي اربعين امسال

۲۰۰ هزار نفر ظرفيت كنوني فراهم شده براي اسكان زائران ايراني در عراق است. رئيس ستاد بازسازي عتبات وعده داده اين ظرفيت تا ۵۰۰هزار نفر هم افزايش يابد. سال گذشته تنها براي ۱۰۰هزار نفر ظرفيت اسكان فراهم شد. ۶۰گيت ثابت و ۳۰گيت سيار در مرز مهران مستقر مي‌شوند. ۵۰گيت گذرنامه نيز سهم امسال براي مرز شلمچه است (سال گذشته در مرز مهران تنها ۱۸گيت گذرنامه وجود داشت.)

۱۴۰ چشمه سرويس بهداشتي از مسير پل زائر تا پايانه مرزي مهران احداث مي‌شود.

۱۰۰ هكتار زمين براي پارك خودروهاي شخصي در نزديكي مرز مهران تسطيح مي‌شود.

۱۰۰۰ چشمه دوش براي استحمام زائران و همچنين پخت غذا براي ۳۰۰هزار نفر در مدت ۱۰روز توسط هيئت‌ها تعهد شده است.

۱۵ هزارنفر ظرفيت مجموعه‌اي است كه براي اسكان زائران در نزديكي مرز مهران تا اربعين تحويل مي‌شود. همچنين قرار است مدارس و ورزشگاه‌ها براي اسكان زائران ‌آماده‌سازي‌ شوند. مرز شلمچه هم آماده پذيرايي و اسكان ۵هزار زائر خواهد شد.

۷۰ دستگاه اتوبوس شهري براي جابه‌جايي مسافران با قطار در مرز شلمچه پيش‌بيني شده‌اند. همچنين اتوبوس‌هاي رايگان از پاركينگ مهران تا پايانه مرزي براي جابه‌جايي مسافران فعاليت خواهند كرد.

۵ پاركينگ بزرگ براي پارك خودروها در مرز شلمچه آماده خواهد شد.

افکارنیوز

ایمیل مستقیم : info@nasimbahari.com
شماره پیامک سایت :
نظرات بینندگان* نظر :

لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
۹ + ۱۱ =

آخرین اخبار
اخبار پر بیننده
چند رسانه ای