۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۱:۳۱
رهبري كه با شور و شوق به ميدان آيد، معمولا با شور و شوق روبرو مي شود.((جان ماكسول))
کد خبر: ۳۴۹۰
تاریخ انتشار: ۰۶ شهریور ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۳
پازل عبور از روحانی تکمیل می شود
یادداشت/ سید یاسر زواره ای؛
نسیم بهاری: عملکرد ناموفق دولت حسن روحانی روز به روز ریزش هوادارانش را همراه دارد، بسیاری از افراد و گروه ها که به نوعی حیات مجدد سیاسی خود را مدیون پیروزی روحانی در انتخابات دهم ریاست جمهوری هستند این روزها به بهانه های مختلف از عملکرد او انتقاد کرده و با زیرکی از او اعلام برائت می کنند.

نسیم بهاری/ سید یاسر زواره ای

عملکرد ناموفق دولت حسن روحانی در عرصه های مختلف اقتصادی، اجتماعی ،فرهنگی و... روز به روز ریزش هوادارانش را همراه دارد، بسیاری از افراد و گروه ها که به نوعی حیات مجدد سیاسی خود را مدیون پیروزی روحانی در انتخابات دهم ریاست جمهوری هستند این روزها به بهانه های مختلف از عملکرد او انتقاد کرده و با زیرکی از او اعلام برائت می کنند.

صادق زیبا کلام یکی از چهره های شناخته شده رسانه ای وابسته به جریان هاشمی و اصلاحات اخیرا در گفتگو با خبرگزاری فارس در پاسخ به این سوال که آیا آقای روحانی در زمینه فرهنگی و اجتماعی موفق بوده اند که بخواهند درباره آن صحبت کنند؟، گفت: ((من نمی گویم در این زمینه ها موفق بوده است. من معتقدم کارنامه آقای روحانی در حوزه های سیاست داخلی، اجتماعی و فرهنگی حتی از اقتصاد هم ناموفق تر است؛ اما حداقل آقای روحانی می تواند راجع این مسائل با مردم صحبت کند.))

وی ضمن انتقاد از عملکرد آقای روحانی در حوزه های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی  و در واکاوی ریشه آن گفت: ((آقای روحانی نیم نگاهی به اصولگرایان و سبد رای آنها دارد و نمی خواهد خیلی آنها را علیه خود کند و مراقب است که مثلا اگر راجع کنسرت صحبت کند ممکن است موجب ناراحتی و عصبانیت اصولگرایان شود.))

محمد عطریانفر عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی نیز در مصاحبه با خبرنگار فارس در همین رابطه گفته است‌: ((آقای روحانی شخصیتی برگرفته و برکشیده در متن جریان اصولگراست. ایشان اصولگرای مدرن است. طبعاً برای کسانی که 30 سال گذشته آقای روحانی را مطالعه نمایند، احساس می‌کنند وی در اردوگاه اصولگرایی بوده است. اصلاح طلبان اگر این امکان برایشان فراهم بود که شخصیتی ممحّض و برگرفته از درون خود را معرفی کنند و رأی شورای نگهبان را داشتند، منتخب شان فرد دیگری بود.))

وی در بخش دیگری از همین گفتگو ضمن مقایسه آقای روحانی با آقای خاتمی گفته است : ((امروز تصویری که از آقای روحانی نشان داده می‌شود، در بعضی مسائل خیلی آوانگاردتر از آقای خاتمی است. به زبان طنز گاهی به ایشان می‌گوییم:«آقای روحانی! مقداری کوتاه‌ و آرام‌تر». این جابه‌جایی‌ها خیلی مهم نیست و چندان هم نباید روی افراد متمرکز شد، بلکه سیاست‌ها ملاک است.))

وی همچنین در توجیه علت حمایت اصلاح طلبان از آقای روحانی گفته است : ((خاستگاه فکری اصول و فروع دارد. از فروع می‌توان عدول کرد. همراه شدن اصلاح‌طلبان با آقای روحانی عدول از اصول نبود ولی عبور از فروع بود. طبق قاعده عقلی «أَنَّ أَخْذَ اَلْقَلِیلِ خَیْرٌ مِنْ تَرْ کِ اَلْکَثِیرِ» به دست آوردن اندک بهتراست از دست دادن همه، وقتی نمی‌توان مطالبه قطعی خود را به نتیجه رساند و به پیروزی رسید، راه و گزینه دیگری با حفظ اصول فراهم می‌شود .))

به نظر میرسد جریان مزبور که به خوبی وضعیت محبوبیت آقای روحانی را از روش های افکارسنجی و... رصد می کند به وضوح به کاهش مستمر محبوبیت حسن روحانی در میان  توده های مردم پی برده و به همین دلیل سناریوی جدیدی را برای انتخابات 96 در دست طراحی دارد.

اعلام برائت از روحانی و برناتمه هایش با دو هدف اصلی توسط این جریان دنبال می شود :اول ؛ آنکه جریان اصلاح طلب می کوشد با این مستمسک در مقابل سوال و مطالبه بدنه هوادارانش ، خود را مبری از اقدامات و برنامه های آقای روحانی نشان دهد و اینگونه به افکار عمومی حامیان جریان اصلاحات القاء نماید که انتخاب حسن روحانی برای جریان مزبور دست آوردی حداقلی بوده و ضعف های روحانی نباید به پای اصلاح طلبان نوشته شود.

دوم؛ آنکه با ایجاد فضای ابهام آلود تا آخرین لحظه این امکان را برای خود فراهم نماید که در صورت لزوم بتواند از گزینه دیگری به عنوان نامزد ریاست جمهوری حمایت نماید . شاید اندکی بی اعتمادی به جریان سیاست ورز پیرامون آقای هاشمی نیز این گزینه را تقویت کرده باشد.

با این حال نکته ای که جریان مزبور همواره  به غلط مورد تاکید قرار می گیرد این است که تئوریسین های این جریان گمان می کنمند که آرای ماخوذه در ادوار مختلف انتخابات جنبه رای سازمان یافته دارد و مردم به جریان خاصی علاقه مند بوده و پیوسته وفادارانه رای خود را به آن گروه و جریان اختصاص می دهند ، این در حالی است که توده های مردم هرگز نگاه سیاسی و حزبی ندارند و غالباً معیار انتخاب آنها موضوعات و مفاهیم اساسی چون وضعیت معیشت ، اشتغال و رفاه و در نگاهی بلندتر حفظ غزت و کرامت و... است .

نکته ای که آقای عطریانفر نیز برای توجیه دلیل عدم محبوبیت آقای روحانی در میان توده های مردم هرچند به زبان تحقیر اما به آن اعتراف نموده است : ((آقای روحانی برای طبقاتی که چندان با ادبیات نخبگانی آشنایی ندارند و زبان‌فهم موضوعات هم ، تنها زندگی شخصی خودشان است زبان قانع‌کننده کافی ندارد.))

 

ایمیل مستقیم : info@nasimbahari.com
شماره پیامک سایت :
نظرات بینندگان* نظر :

لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
۱۳ + ۵ =

آخرین اخبار
اخبار پر بیننده
چند رسانه ای