۰۴ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۱
رهبري كه با شور و شوق به ميدان آيد، معمولا با شور و شوق روبرو مي شود.((جان ماكسول))
کد خبر: ۳۵۱۳
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۸
نسیم بهاری: بانوان ایرانی در روزگار نه چندان دور آن چنان در آشپزی و کدبانویی زبانزد عام و خاص در جهان بودند که در این راستا تمامی مواد غذایی از جمله انواع ترشیجات، مربا و خوراکی ها را به تنهایی در منازل تهیه و از این طریق علاوه بر کاهش هزینه ها سبب ایجاد اتحاد و آرامش در میان اعضای خانواده می شدند.

‌به گزارش خبرنگار نسیم بهاری: متاسفانه در طی سال های اخیر با پیشرفت تکنولوژی و اشتغال بانوان، غذاهای آماده و فست فودها جای دستپخت مادران خانواده را گرفته و در این راستا این آفت سبب افزایش وزن، چاقی، دیابت و انواع سرطان ها در جامعه شده است.

با اینکه دستپخت بانوان ایرانی به دلیل پخت و پز با عشق و علاقه در جهان بی نظیر و مثال زدنی است اما در طی سال های اخیر فست ها و کنسروها جایگزین آن و سبب کمرنگ شدن کدبانویی و هنرمندی زنان ایرانی شده که در این راستا جهت حفظ سلامت اعضای خانواده فست فودها از سفره های ایرانی باید حذف و غذاهای سنتی جایگزین آن شود.

استفاده از مواد غیر مجاز و حتی غیرشرعی در تهیه سوسیس و کالباس

سرآشپز بین المللی عنوان کرد: سوسیس و کالباس از جمله پروتیین های دسته دومی به شمار می روند که دیر هضم می باشند.

محسن گرگیچ به خبرنگار اوشیدا گفت: بیشتر کارخانه ها از پوست مرغ، دل روده، سنگدان و آشغال مرغها در تهیه آن استفاده میکنند.

وی افزود: در تولید کالباس گوشت قرمز نیز معمولا از کله گاو و گوسفند استفاده میشود که در این راستا بسیار کم پیش می آید که کارخانه از گوشت مرغوب استفاده کند به همین دلیل پیشنهاد میکنم در منزل خودتان به راحتی کالباس درست کنید.

مصرف سوسیس و کالباس سرطان زاست

دارنده گواهینامه باریستا از آموزشگاه ایرانشف خاطرنشان کرد: متاسفانه مصرف سوسیس و کالباس با مضرات فراوانی همراه است به طوری که نیترات سدیم موجود در آن در بدن انسان به نیتروزآمین تبدیل شده و ایجاد سرطان می کند به همین دلیل معمولا ویتامین C را به فرآورده آن اضافه میکنند تا از شکل گیری نیتروزآمین طی عمل گوارش جلوگیری شود.

گرگیچ ابراز داشت: نیتریت ها بسیار سمی میباشند بنابراین در تهیه سوسیس ها در مصرف این نگهدارنده بسیار احتیاط شود چرا که نیتریت در بدن با میوگلوبین ترکیب شده و ماده ای بنام نیتروزگلوبین را ایجاد میکند که موجب بروز سرطان معده میشود.

مصرف سوسیس و کالباس سبب بروز پوکی استخوان می شود

دارنده تقدیر نامه رضایت مندی مشتری از ایزومستر بیان داشت: فسفات های موجود در سوسیس و کالباس با ایجاد اختلال در جذب کلسیم در بدن خطر ابتلا به پوکی استخوان را افزایش میدهند.

گرگیچ با عنوان اینکه، سوسیس و کالباس حاوی نمک و چربی زیادی میباشند ادامه داد: سوسیس و کالباس مرغوب یک غذای مناسب میباشد مشروط بر اینکه در مصرف آنها زیاده روی نشود.

وی ابراز داشت: سوسیس و کالباس و غذاهای آماده نباید بیش از یک نوبت در ماه مصرف شود، زیرا مصرف بیش از حد این مواد به علت نوع پخت و چربی‌های موجود آن سرطان‌زاست.

گرگیچ افزود: مصرف اندک سوسیس و کالباس مثلاً ماهی یک‌بار مضر نیست، اما اگر خوردن این غذاها به عادت تبدیل شود و به علت آسانی تهیه و ارزان بودن، بیش از حد مجاز مصرف شود عوارض زیادی را به دنبال دارد که سرطان‌زا بودن یکی از آن‌هاست.

دارنده تقدیرنامه اولین جشنواره رستوران محبوب گفت: معمولاً در تهیه سوسیس و کالباس به جای گوشت خوب از چربی‌های مختلف گوشت استفاده می‌شود، ضمن این‌که در طبخ آن نیز از روغن‌های معمولی جامد با ترانس بالا استفاده می‌شود که بسیار مضر هستند.

مصرف سوسیس و کالباس در ایران رو به فزونی است

دارنده گواهینامه رسمی سازمان ملی استاندارد تاکید کرد: در حال حاضر سرانه مصرف سوسیس و کالباس در ایران چهار کیلوگرم در سال است، اما به دلیل جوان بودن جمعیت کشور و افزایش اشتغال زنان و همچنین سرعت و سهولت در تهیه این فرآورده‌ها، مصرف آنها در سفره ایرانیان رو به افزایش است.

گرگیچ تصریح کرد: به دلیل مصرف زیاد غذاهای فست فود، عدم تحرک و جایگزین شدن سوسیس و کالباس براساس آخرین آمار بررسی تغذیه کشور، شمار زیادی از مردم دارای چاقی‌، اضافه وزن، فشار خون، اختلالات چربی خون و دیابت هستند.

دارنده مدرک بین المللی مدیریت اجرایی از اسیس اسپانیا عنوان کرد: جذب پروتیین در سوسیس و کالباس بسیتر کم است و به دلیل تند و نمک سود جذب کلسیم و پروتئین در آن کاهش می‌یابد و در نهایت باعث پوکی استخوان می‌شوند.

گرگیچ با اشاره به، وجود مواد افزودنی به این فرآورده‌ها باعث ایجاد اختلالاتی در جنین می‌شود تصریح کرد: بسیاری از اعضای دام مانند ریه، طحال، مثانه، نخاع، بافت‌های غده‌ای، سنگدان، رگ و پی، پوست، گوشت کله و چربی‌های احشایی در تولید فرآورده‌های گوشتی، سوسیس و کالباس به کار می رود.

وی در پایان گفت: در ایران بیش از ۵۰ نوع سوسیس و کالباس تولید می‌شود که اختلاف آنها نیز بیشتر به خاطر درصد گوشت، نوع گوشت، ادویه، میزان و نوع چربی و آب افزوده شده می باشد.

ایمیل مستقیم : info@nasimbahari.com
شماره پیامک سایت :
نظرات بینندگان* نظر :

لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
۸ + ۱۴ =

آخرین اخبار
اخبار پر بیننده
چند رسانه ای