۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۱:۲۶
رهبري كه با شور و شوق به ميدان آيد، معمولا با شور و شوق روبرو مي شود.((جان ماكسول))
کد خبر: ۳۵۱۹
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۷
فراجناحی؛ از شعار تا حقیقت
یادداشت/مریم کربلائی؛
نسیم بهاری: احمدی نژاد هیچ گاه در ظرفِ محدود اصول گرایی همانطور که اصول گرایان و حتی اصلاح طلبان اصرار دارند محصور نشد و افق نگاهش کل ایران و کل جریانات سیاسی را در بر می گرفت

 نسیم بهاری/ مریم کربلایی

واقعیت این است که مانهایتا دو جریان سیاسی در کشور داریم و همه ی جریانات را می توان در این دو جناح قرار داد که نسبتشان با هم یک نسبتِ تقابلی است. اصول گراها و عمده اصلاح طلبان که میدان دادن به رقیب را کلا قبول ندارند و برخی اصلاح طلب ها هم اعتقاد دارند رقیب بیاید برای رقابت و بعد هم که تلاش برای شکست دادن او است!

در میانِ این جنگ و تقابل غیر اصیل که به هیچ عنوان مبنایی و اصولی نیست، کسانی که سعی می کنند حداقل به تعامل و نه تقابل فکر کنند، با این جریانات سیاسی فاصله می گیرند و نمی گذارند نامشان ذیل نام اینها برده شود. چرا که سال هاست روابط این ها بر مبنای تقابل است.

البته جریانهای پیشگفته برای تعامل، تلاش کرده اند یا حداقل تلاش کرده اند که تعامل را نشان دهند ولی هیچگاه تعاملی بین آنها محقق نشده است مثلا می توان به رفتار اصلاح طلب ها پس از دستور روحانی در ضیافت افطاری با اهالی رسانه اشاره کرد که خواسته بود از جناح های مختلف به جمع بندی و تعامل برسند. تلاش هایی در این زمینه شد ولی خیلی زود متوجه شدند به نتیجه نمیرسد!

دلیل این عدمِ موفقیت را باید در نداشتنِ مبنای درستی برای تعامل جست و جو کرد. آنان برای تعاملی که دستورش را داشتند مبنایی نداشتند! برای تحققِ این تعامل باید یکدیگر را باور کرد و پذیرفت که طرف مقابل هم سهمی از حقیقت دارد، عقلی برای فهمیدن دارد و تنها فرقش با من در این است که او مسائل را از زاویه ای متفاوت با زاویه نگاه من می بیند. اگر این باور بوجود بیاید حرفِ طرف مخالف هم شنیده می شود، بزرگ می شوند و تضارب آرا شکل می گیرد و بر میزان تعامل افزوده می گردد. نه آن که به جای شنیدن و فهمیدنِ حرف مخالف در مقابل آن جبهه بگیرند و همه حقیقت را فقط  نزد خود بپندارند. باید توجه داشت که فقط با باور داشتن طرف مقابل، رشد و پیشرفت حاصل خواهد شد در غیر این صورت راهی برای رشد نیست، زیرا بدون باور داشتن حرف متفاوت، انسان تنها محصور در باورهای خود می شود و هرگز چیزی بر دانش او افزوده نخواهد شد. پس اگر مبنا وجود نداشته باشد، اینکه بگویند به جریان های سیاسی میدان می دهیم صرفا یک شعار است. وقتی جریان ها را قبول ندارند و تخطئه می کنند، چگونه می توانند بگویند جریان ها باشند؟ برای همین است که اصول گرایان و اصلاح طلب ها به محضِ رسیدن به قدرت فضا را از طرف مقابل خالی می کنند و دست به حذف می زنند.

واقعیت این است که بدونِ مبنا رویِ خوش نشان دادن به دیگر جریانات سیاسی، فقط شعار و حرف بی پایه و بدون عمل است  و البته مبنایِ مورد نیاز برای تعامل هم فقط باور کردنِ همدیگر است که البته در حالِ حاضر نه در اصلاح طلب ها نه اصول گراها دیده نمی شود.

جناح ها نه تنها نمی توانند یکدیگر را باور کنند که حتی بر سرِ مسائل ملی یا مسائلی که به منافع مردم بستگی دارد، جناحی برخورد می کنند. همه ی مردم ایران ماجرای اخیر فیش های نجومی یا واگذاری های املاک در شهرداری را دیدند و اخبار و اظهار نظر سیاست مردانِ ایرانی را هم خواندند. آیا برخورد با فیش های نجومی و مساله شهرداری برخوردهای جناحی نبوده است؟ رسانه های وابسته به این جریانات چگونه با مساله برخورد نمودند؟ گویی یک زمین مسابقه است که هرکس از حریف چیز بیشتری رو کرد، برنده است! منافع مردم در این میان گم شد. قانون و ارزشها گم شد و فقط و فقط دفاع از  حزب و جناح اصل قرار گرفت به گونه ای که حتی یک برنامه در صدا و سیمای ملی که متعلق به ملت ایران است تعطیل شد تا سخن از فیش نجومی و املاک شهرداری در آن جا به میان نیاید. روز به روز شفافیت ها کمتر وبه تبع آن بی اعتمادی ملت بیشتر می شود. مردم دیگر نه تنها از فقر و مشکلات اقتصادی رنج می برند که ضربات جبران ناپذیری به باورهایشان وارد شده است و با از دست دادنِ اعتمادشان، ضربه ی روحی هم خورده اند. این رفتارهای جناحی و برخورد های منفعت طلبانه که هرکس نه منفعت ملت را که منفعت حزب و دسته و جناح و گروه سیاسی خود را در اولویت می بیند به مردم ضربه بدی زده است ضربه ای که شاید در طولِ تاریخ انقلاب بی سابقه بوده است. بهتر نیست جناح ها کمی به این رفتارهای خود فکر کنند و ببننند چه به روزِ ملت می آید؟ آیا مشکلات اقتصادی برای مردم کافی نیست که حالا تبعیض را هم باید در رانت ها و فساد های اقتصادی لو رفته مشاهده کنند و البته از همه بدتر بجای برخورد با خاطیان، دفاع مسئولین را از جناحِ مرتبط با خود ببینند؟ پس منافع ملی و منافع ملت چه می شود؟!

قطعا اگر ارزش ها و آرمان های انقلاب نزد جریان های سیاسی فراموش نشده بود، قله ی آرمانی آنها ارزش ها می بود نه منافع جناح مورد نظر، و آن وقت بود که شاهدِ وحدت در بالاترین سطح آن بودیم. آن زمان بود که عدالت قربانیِ تعلقات خاص هرکس به جناح و حزب مورد علاقه ش نمیشد و آن وقت بود که بر ملت تبعیض روا نمیشد و البته آن هنگام بود که مردم شاهد دعواهای سیاسی و جنگ های جناحی به جای رسیدگی به موارد خلاف قانون نبودند.

اینکه احمدی نژاد بارها گفته است بخدا این مردم دل در گروی احزاب و گروههای سیاسی ندارند نه به علت این است که راهِ تعامل را بلد نیست بلکه برای آن است که نمی تواند این منفعت طلبی حزبی، و جناحی کردنِ مسائل ملی را بپذیرد. او معتقد است هر کسی سهمی از حقیقت دارد و احزاب و گروهها و دسته جات سیاسی باید یاد بگیرند علی رغم زاویه نگاهشان به مسائل که با هم متفاوت است همدیگر را باور کنند و در آن قله ی آرمانی به وحدت برسند. او در دورانِ ریاست جمهوری خویش این نگاه را به ظهور رساند و عملکرد روشن و شفافِ وی در فراجناحی عمل کردن پیشِ روی ملت عزیز و بزرگ ایران هست. در دورانِ ریاست جمهوری احمدی نژاد بیشترین بودجه ها برای روزنامه ی کیهان و بعد شرق بوده است. دو روزنامه ای که یکی از راست و دیگری از چپ بطور پیوسته در حالِ انتقاد از او و دولتش بودند و البته به انتقاد هم اکتفا نکرده و رو به تهمت و انگ زدن و کارهای غیر اخلاقی هم آورند ولی احمدی نژاد حتی برخوردش با همین روزنامه ها هم از سرِ مهروزی بود چرا که او به خوبی می دانست رئیس جمهور کل ایران است نه فقط بیست و پنج میلیون رای دهنده به خودش و البته اگر چنین نبود پس از واقعه تلخ فتنه ی هشتاد و هشت به فکر ترمیم و بدست آوردنِ دل آن چهارده میلیونی نبود که بخاطر دروغِ تقلب و شاید بخاطر شکست در انتخابات دچار دلسردی شده بودند. احمدی نژاد بدنبال اصلاح روابط با آن بخش از جامعه هم بود چرا که او خود را رئیس جمهور کل ملت ایران میدانست. یا اینکه او بخاطر روزنامه ی منتقد خودش با مسئولین مربوطه برخورد می کند و اجازه توقیف آن روزنامه را نمی دهد. در دولت احمدی نژاد حتی در کابینه اش همه با او هم فکر و هم نظر نبودند همه در جناح او و حتی هم رای با او نبودند اما احمدی نژاد هر آنکس که برای ملت کار کرد را نگه داشت خط قرمز او کار کردن برای ملت بود نه جناح و طرز فکر وزیر مربوطه. اگر عزل و نصبی هم صورت گرفته قطعا در چارچوب رعایت نشدن همین موضوع بود و الا اختلاف نظر هیچ گاه مبنای انتخاب او برای وزرا و همکارانش نبوده و نیست.

احمدی نژاد به همه ی فکر ها و جریانات سیاسی مجال آمدن می دهد او حتی در سال هشتاد و چهار می خواست از ظرفیت محمد رضا عارف استفاده کند و اگر خود وی مایل بود می توانست به همکاری با دولت ادامه دهد. در سخنان احمدی نژاد هیچ گاه ایراد و اشاره ای به جناح نمیشود هیچ گاه به طور کلی اصول گرایان یا اصلاح طلب ها را زیر سوال نبرده است او تنها به اشخاص اکتفا کرده است چرا که خط قرمزش ظلم بوده و ستم در حق ملت و برایش تفاوتی نداشته این ظلم از سوی یک اصلاح طلب باشد یا یک اصول گرا و این مساله ایست که نیاز به اثبات یا مصداق آوردن ندارد چرا که همه ملت ایران شاهد درگیری هایش با صاحبان زر و زور و تزویر بودند. البته احمدی نژاد با اینکه کار حزبی را برای خود نمی پسندید هیچ گاه ضد جناحی هم نشد بلکه فراجناحی عمل کرد یعنی مبنای عمل و رفتارش نه جناح و حزب و دسته و گروه سیاسی طرف مقابل، که عملکرد و رفتارش بوده است. احمدی نژاد به خوبی می دانست که مِهر یک رئیس جمهور، باید همه ی افکار و آراء و نظرات را در بر بگیرد همچنان که نسبت یکسانی با همه ی جناح ها داشته باشد.

او حقیقتا بدنبال تعامل بود و برای آن مبنا داشت و هنوز هم مبنای لازم را دارد و اگر نداشت بدنبال ایجاد وحدت ذیل بازخوانی گفتمان انقلاب اسلامی نبود. او به خوبی می داند قله ی آرمانی که برای گسترده ترین وحدت لازم است، همان آرمان های انقلاب می باشد و البته برای مردی چون او که کل دنیا را به وحدت زیر پرچم انسان کامل فرا میخوانده و میخواند، فراجناحی نگاه کردن اتفاق عجیبی نیست. احمدی نژاد هیچ گاه در ظرفِ محدود اصول گرایی همانطور که اصول گرایان و حتی اصلاح طلبان اصرار دارند محصور نشد و افق نگاهش کل ایران و کل جریانات سیاسی را در بر می گرفت و البته عملکردش هم این را اثبات می کند. احمدی نژاد مردی ست که برای ایجاد وحدت حول ارزش های الهی و فطری درون انسان آمد و نقطه ی کمال انسانی را در همین ایجاد  وحدت می بیند. مردی که به وحدت کل دنیا می اندیشد نه تنها ایران. زیرا معنای درک و فهم طرف مقابل را میداند، لذا تعامل را بلد است! او حقیقتا یک مردِ جهانی ست

 

ایمیل مستقیم : info@nasimbahari.com
شماره پیامک سایت :
نظرات بینندگان* نظر :

لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
۳ + ۱۳ =

آخرین اخبار
اخبار پر بیننده
چند رسانه ای