۰۲ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۸
رهبري كه با شور و شوق به ميدان آيد، معمولا با شور و شوق روبرو مي شود.((جان ماكسول))
کد خبر: ۳۵۵۲
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۳
بصیرت مردم و تکلیف امروز حامیان احمدی نژاد
یادداشت/مریم کربلائی؛
نسیم بهاری: امروز نوبتِ یاری رساندن به احمدی نژاد در این تکلیف بزرگی ست که او جز آن بر دوش خود تکلیف دیگری ندیده و نمیبیند. امروز وقت آن است که به وی گفته شود تنها نیست و با معرفت، بینش و بصیرت بیشتری در این راه یاری می شود.

نسیم بهاری/ مریم کربلایی

در سه هفته ی اخیر رُخدادهایی روی داد که فضا را به شدت ملتهب کرد. اما صحبت درباره ی چرایی این اتفاقات و اینکه چه شد که این رُخدادها پیش آمد هم سودی ندارد. آن چه اکنون برای حامیان دکتر احمدی نژاد مهم است آن است که چگونه به ماجرا بنگرند. با نگاهی به نامه ی دکتر احمدی نژاد به رهبر انقلاب همه دریافتند که وی از ابتدا قصدِ انتخاباتی نداشته است. البته این که احمدی نژاد از آغاز، عزم و برنامه ای برای آمدن به انتخابات نداشت بر حامیانش روشن است. او بارها این مساله را به شکل عمومی و خصوصی گفته بود که تنها تکلیف و دغدغه ی حال حاضرش تبیین گفتمان انقلاب اسلامی و بازخوانی خطِ امام است. اما هرچقدر هم که او می گفت یا مشاور رسانه ایش در مصاحبه ها بر آن تاکید می کرد، باز عده ای او را متهم به انتخاباتی کردنِ فضا می نمودند اما این نامه خوشبختانه خیلی مسائل را روشن کرد که یکی از آن مسائل همین بود که وی حتی برای سؤال و استمزاج از رهبری درباره حضور احتمالی اش در انتخابات هم به آن دیدار نرفته بود و سؤالی مطرح نکرده بود. حتی در همان دیدار هم به شرح دادنِ " برنامه های تبیین گفتمان در سراسر کشور" پرداخته بود. حالا اینکه رهبر انقلاب تصمیم گرفتند خودشان توصیه ای انتخاباتی کنند، بحث دیگریست که پرداختن به آن لزومی ندارد. ولی آن چه مهم است این است که همه دیدند احمدی نژاد واقعا تنها دغدغه اش تبیین گفتمان انقلاب اسلامی و بازخوانی خط امام است و لاغیر. حال افرادی که خود فضا را انتخاباتی کرده و احمدی نژاد را به انتخاباتی کردنِ زودهنگامِ فضای کشور متهم می کردند، باید در پیشگاه مردم پاسخ دهند. افرادی که به بهانه انتخاباتی بودنِ کارهای احمدی نژاد حتی قصدِ جلوگیری از سفرهایش را داشتند و اگر قانون بدانها این اجازه را می داد از هیچ کاری برای پایان دادن به آنها فروگذار نمی کردند! افرادی که به بهانه ی آن که رفتارهای احمدی نژاد در راستای بازخوانی خط امام، انتخاباتی ست در رسانه هایشان به وی می تاختند و هر آن چه فضا را ملتهب تر می کرد و باعث فرار دولت و بخش های دیگر از انجام مسئولیت و پاسخگویی در برابرِ ملت می شد، انجام داده و فرافکنی می کردند. حال احمدی نژاد با نامه اش ضمنِ توجه و اعلام تبعیت دوباره از رهبر انقلاب و منویات و توصیه وی، به همگان ثابت نمود دغدغه ای بزرگ تر از انتخابات دارد و البته می تواند اثرگذارتر از یک رئیس جمهور باشد. به عبارتی او به میزانِ اثرگذاری خود در جامعه معترف است و برای همین نمی پندارد فقط در قامتِ یک رئیس جمهور می تواند تاثیر گذاری داشته باشد.

حامیان وی نیز باید بدانند احمدی نژاد تنها در کسوتِ رئیس جمهور کارایی ندارد! او ظرفیتی بی نظیر برای اثر گذاری در کشور دارد. به طوری که اندیشه های ناب و افکارِ بلندش می تواند سیال بوده و جامعه را به حرکت بیاندازد و توده های مردم را با خود همراه سازد همان گونه که تا به حال همراه ساخته بود.

کاریزمای وی و سابقه ی درخشانش در خدمتگزاری به ملت، مهر و محبت دو جانبه و رابطه ی بی نظیر و عمیق او با مردم؛ اندیشه های متعالی برگرفته از آرمان های ناب انقلاب اسلامی، همه و همه باعث می شود او بتواند بیش از خیلی افراد دیگر روی مردم، جامعه و کشور تاثیر بگذارد و اندیشه های بلندش را نشر دهد.

اکنون وقتِ یاری رساندن به احمدی نژاد است. احمدی نژادی بیش از پیش نزدِ توده های مردم محبوب شده است و میزان محبوبیتش قطعا از پیش از این رخداد بیشتر شده است. اکنون که هیچ کس با هیچ بهانه ای نمی تواند وی را واردِ دعواهای کوچک سیاسی و انتخاباتی کند، اکنون که حتی رسانه های مخالفش هم نمی توانند رفتارهای وی را انتخاباتی جلوه دهند، وقتِ یاری رساندن به وی در این ماموریت بزرگش است. ماموریتی که وی آن را تکلیف خود و تنها دغدغه ی حال حاضرش خوانده است. یعنی بازخوانی خط امام و تبیین گفتمان انقلاب اسلامی! اکنون باید نشان داد ظرفیت این مرد تا چه اندازه می تواند زیاد باشد و میزان اثرگذاری اش چه مقدار فوق العاده است.

دورانِ هشت ساله ی ریاست جمهوری احمدی نژاد خیلی چیزها را در مردم تغییر داد، فهم ها و معرفت هارا بالا برد و متناسب با آن مطالبه شان از حاکمیت را نیز افزایش داد. احمدی نژاد سهم به سزایی در افزایش مطالبه گری مردم داشت یا به تعبیر مخالفانش " توقع مردم را بالا برد". او حتی پس از آن دوران نیز با سفرهایش و تبیین هایش در راستای بازخوانی گفتمان انقلاب اسلامی این سطح از مطالبه گری را بالا نگه داشت چه در عمل چه در گفتارش. چه زمانی که نامه های مردم را از آنان می گرفت، رفتار مهرورزانه و بی تکلفش با تک تک مردم و... چه در سخنرانی های باشکوهش که با صلوات و تکبیر و حتی کف زدنِ مردم همراه می شد وقتی از حقوق ملت، مطالبه گری آنان و ویژگی های حکومت های مردمی می گفت. واقعیت این است که میزانِ اثرگذاری احمدی نژاد به حدی زیاد است که هیچ گونه حذفی در مورد او ممکن نیست. او از ذهن مردم و قلب و دلشان حذف شدنی نیست و همیشه تأثیرات خود را حتی بر معادلات سیاسی می گذارد چه در مسند قدرت باشد چه نباشد!

حتی این رُخدادِ اخیر با اینکه در نگاهِ اول رخوت و خمودی و افسردگی و نا امیدی را در مردم تزریق کرده است ولی در دراز مدت باعث بالا رفتن رشد و اگاهی و نگاهِ درست به وضعِ کشور خواهد شد. اینکه می فهمند معادلات سیاسی در ایران به آن شفافیت و سادگی که می پنداشتند نبوده است و این جا برای پذیرفتن شخصی چون احمدی نژاد موانع بسیاری وجود دارد. آن نگاهِ ساده ای که باعث می شد مردم مشتاق به احمدی نژاد فکر کنند با آمدنِ او تمامی مشکلات کشور حل می شود حالا جای خود را به واقع بینی می دهد و مردم با آنکه از پشت پرده ها آگاه نیستند معرفتشان تا حدی بالا می رود که متوجه شوند این جا کسانی هستند که احمدی نژاد را نمی توانند برتابند و با او نمیتوانند همکاری کنند. نوعِ نگاه و قضاوتِ مردم به سیاست مداران و افرادِ پر نفوذ در حاکمیت عوض شده و دیدی واقع بینانه تر به آن ها می دهد.

یارانِ احمدی نژاد، حامیان و دوستدارانش باید دقیقا در راستای همان چیزی که وی از ابتدا بر آن پافشاری می کرد، حرکت کنند؛ چرا که وظیفه ی از بین بردنِ این یاس و نا امیدی و ارتقاع دوباره و دوباره ی این معرفت و رشد و آگاهی در مردم، بر دوش آنان است. احمدی نژاد هنوز مشغول تبیین اصیل ترین ارزش ها و آرمان هاست و وظیفه ی یاری رساندن به وی، کما کان بر عهده ی دوستدارانش هست.

حال شاید مردمی که جز احمدی نژاد و جز بازگشت او چیزی را نمی خواستند و نمی دیدند مفهوم این کلام او را بهتر بفهمند که گفته بود، وقتی انقلاب در حالِ از دست رفتن باشد دیگر انتخابات به چه کاری می آید؟! آیا وظیفه و تکلیف ما این است که فلان پست را بگیریم، بَهمان انتخابات را ببریم، بر کرسی ریاست جمهوری بنشینیم؟ آنگاه همه چیز درست می شود؟! وقتی انقلاب نباشد این ها به چه کاری می آیند؟! انتخابات فقط یک وسیله است نه هدف! اصلا خودِ حکومت، وسیله است و هدف چیز دیگری ست. هدف آن راه اصلی ست که برای شکوفایی انسان ها باید طی شود برای رسیدن به انسان کامل، برای ظهور.

این سخنان احمدی نژاد که حتی در بین دوستدارانش آن گونه که شایسته است درک نشد، امروز توسط توده های مردم بهتر فهم می شود. امروز و با این رخداد، سطح بینش و معرفت مردم بالاتر رفته است و می توانند خیلی مسائل را ببینند و بفهمند چرا انتخابات به کاری نمی آید وقتی ارزش های انقلاب فراموش شده باشد و چرا مردی مانندِ احمدی نژاد را این جا بر نمی تابند به خاطر افکار انقلابی اش و او می تواند باعث دو قطبی شود؛ چون رقبایش هنوز برای پذیرش وی آماده نیستند و اساسا این جا صاحبان قدرت نمی توانند چون اویی را بپذیرند.

امروز توده های مردم که آمدنِ او را مساوی نجات خود می دیدند متوجه شدند دیگر یک نفر مثل او برای این کشور کافی نیست وقتی آرمان های انقلاب را برخی با دست خود و به عمد کنار می زنند و امام و خط او را تحریف می کنند. امروز ضرورت تبیین گفتمان انقلاب اسلامی و بازخوانی خط امام حتی بر افراد مشتاقی که گوشی برای شنیدن اینکه احمدی نژاد تنها دغدغه اش همین کار است، نداشتند؛ مشخص شده است. آنان متوجه می شوند چقدر باید کار شود روی این مساله و چقدر باید تلاش کرد برای آن که مردی چون احمدی نژاد وصله ی ناجور نباشد بین صاحبانِ قدرت!

این اتفاق پر خیر و برکت برای مردم و برای حامیان احمدی نژاد, راه جدید و افق بلندتری را پیشِ رویشان قرار داد. از امروز به بعد فهمِ سخنانِ وی راحت تر است چرا که معرفت آنان بالاتر رفته است.

امروز نوبتِ یاری رساندن به احمدی نژاد در این تکلیف بزرگی ست که او جز آن بر دوش خود تکلیف دیگری ندیده و نمیبیند. امروز وقت آن است که به وی گفته شود تنها نیست و با معرفت، بینش و بصیرت بیشتری در این راه یاری می شود.

 

از امروز و پس از این رخداد، افق بلند تری پیش روی همه ی دوست دارانِ وی، مردم و مشتاقان او گشوده شده است که باید غنیمت شمرده شود و درراهِ آن مجاهدت شود.

اخبار مرتبط
ایمیل مستقیم : info@nasimbahari.com
شماره پیامک سایت :
نظرات بینندگان* نظر :

لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
۱۱ + ۱۴ =

آخرین اخبار
اخبار پر بیننده
چند رسانه ای