۰۴ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۴
رهبري كه با شور و شوق به ميدان آيد، معمولا با شور و شوق روبرو مي شود.((جان ماكسول))
کد خبر: ۳۶۰۱
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۷:۵۷
نامه اسفندیار مشایی به سید محمد خاتمی و سه واکنش
یادداشت/ مصطفی زرقونی؛
نسیم بهاری: بعد از نامه محترمانه ،اسفندیار مشایی به رییس جمهور اسبق ،شاهد سه نوع واکنش هستیم که بررسی از منظر رفتارشناسی سیاسی و اجتماعی هریک از آن ها زمان دیگری می طلبد. افراد با نگرش های حتی در تعارض با هم راهی جز سخن گفتن ندارند یقینا فراریان از گفتگو یا کسانی که دیگران را از این شیوه منع می کنند، نسبتی با مکتب اهل بیت و توحیدی ایران ندارند.
بعد از نامه محترمانه اسفندیار مشایی به رییس جمهور اسبق، شاهد سه نوع  واکنش هستیم که بررسی از منظر رفتارشناسی سیاسی و اجتماعی  هریک از آن ها زمان دیگری می طلبد.
افراد با نگرش های حتی در تعارض با هم راهی جز سخن گفتن ندارند یقینا  فراریان از گفتگو یا کسانی که دیگران را از این شیوه منع می کنند، نسبتی با مکتب اهل بیت و توحیدی ایران ندارند. 
کی اهل بیت و پیروان آنها از گفتگو ولو در میدان جنگ شانه خالی کردند؟ بالعکس، درطول تاریخ شاهد فرار صاحبان قدرت و ثروت از گفتگو و به جای آن به کارگیری زور و توهین و تحقیر هستیم. نامه مشایی نیز مستثنی از این نیست ،خطابش خاتمی بود اما دیگران برآشفتند!
 
 اما سه نوع واکنش :
 
گروه اول.
«بخشی» از اصولگرایان و عمارنمایان  که به دلیل اتخاذ رویکردهای غیر مردمی و علاقمندی شدید به «اشرافیت سیاسی» با طعم تحجر، مردم از آن ها دوری می کنند. 
این دسته «تمام» سخنان و رفتارهای مشایی و احمدی نژاد را تقبیح می کنند. از نامه به ترامپ، تا حضور در میان مستضعفین، از نامه به خاتمی تا کاندیداتوری که حق مسلم هر ایرانی است ،نزد این جماعت گناهی نابخشودنی است . 
دلیل آن واضح است، این جریان به دلیل ضعف تئوریک، ناکارآمدی عملی و دوری از مردم، (به استثنا در جمع های کوچک مذهبی)، اقبالی در رای آوری ندارند، در نتیجه هرگاه  احمدی نژاد و مشایی و همفکران شان در عرصه حاضر باشند این جماعت دیده نمی شوند، پس چاره کار را در «حذف» تفکر اصیل می دانند. اینها  همواره عرصه را به رقیب یعنی  احزاب موسوم به اصلاح طلب می بازند با این وجود انتخابات برای شان «نان» دارد. 
شکست می خورند اما برای دلجویی و به پاس شکستی که رقم می زنند، یک جایگاه «غیردولتی» جایزه می گیرند! بنیاد فلان، موسسه بهمان یا یک شهرداری تپل، مزد حضور در صحنه و شکست است ! دو طرف به همین راضی هستند. برندگان به رای حداقلی می نازند و بازندگان احترام شان در بین جمعیت های بسیار محدود و کوچک باقی می ماند تا اشرافیت سیاسی شان برقرار باشد. 
 
فحش می دهند، نه با دلیل که بی دلیل؛ همیشه و هرجا، احمدی نژاد و مشاییِ خوب از نظر این ها احمدی نژاد و مشاییِ مرده است. 
 
«معدودی» از اینها که دلسوزند و دغدغه مند ؛صبح تا شب شعار بصیرت سرمی دهند اما بصیرت کافی ندارند، ناآگاهانه بد ضربه می زنند به جریان حق ،اما چاره ای نیست ، دلسوزند و باید دعایشان کرد.
دسته دوم «اصلاح طلبان حزبی» هستند که شعاراصلاح طلبانه سر می دادند اما در عین حال قدرت برای شان از نان شب واجب تر است! طبیعی است، عقبه آنها تفاوتی با عقبه اصولگرایان ندارد و سخت است کنار گذاشتن روحیاتی که سالها ازمرحوم خلخالی و مرحوم هاشمی به ارث برده اند. 
نامه را می بینند کلام حق و گلایه بابت  دوری از ارزش های انسانی را می بینند اما واکنش نشان دادن  منافعی که گمان می کنند در بستر «پیوند با اصولگرایان» بدان دست خواهند یافت مانع ابراز نظر آزادمنشانه آنها میشود. شاید با خود می اندیشند اگر واقعیت را  بپذیرند آنگاه به لوازم  آن باید پایبند شوند و این شدنی نیست. اما از طرفی از انکار یک نامه مودبانه و انسانی هم شرم می کنند، پس بهترین کار را سکوت می دانند. غافل از اینکه همین سکوت ظلم است.
گروه سوم اما عده ای از اطرافیان آقای خاتمی و اصلاح طلبانی هستند که گرفتارند. گرفتار اعمال و رفتار خود، گرفتار عافیت طلبی. اینها  که در سال ٨٨ بر رای اکثریت شوریدند، خیلی زود پشت دوربین تلویزیون قرار گرفتند و پای شان به زندان نرسیده همه چیز را گردن دوستان خود و حتی شخص خاتمی انداختند امروز هم با همین فرمول «مکلف» و «مجبور» به پاسخگویی خلاف ادب و انصاف شدند.
از کسی مثل محمد علی ابطحی که علیه جریان خاتمی اعتراف کرد برای آزادی، نباید انتظار داشت که امروز منویات اصولگرایان را اجرا نکند، چاره ای ندارد!  او نه خود را حضرت موسی بن جعفر علیه السلام می داند و نه حتی بقایی که هشت ماه را در انفرادی سپری کرد تا خلاف مروت نگوید. 
عکس العمل ها از این سه دسته خارج نیست.مگرمی شود ایرانیِ مسلمانِ عاقلِ با بصیرت و دقیق باشی و نامه نگاری را به تمسخر و استهزا بگیری!؟ انتظاری نیست مخالفان مشایی موافق نامه نگاری او باشند ، او سال هاست تکفیر می شود اما انتظار است که اصولگرایان  با افرادی مثل ابطحی که او را فتنه گر نامیده اند پیوند نکنند و برای "بستن دهان ها "و برای ادامه موضع گیری های سفارشی از جنس اعترافات تلویزیونی او تشویقش نکنند و به اصول پایبند باشند. از ابطحی و اعضایِ احزابِ اصلاح طلبِ گرفتار و غیر گرفتار نیز انتظار است ،آزاده باشند و اصلاح طلبان اصولی واقعی را هدف تیر تمسخر و توهین قرار ندهند.
 
ایمیل مستقیم : info@nasimbahari.com
شماره پیامک سایت :
نظرات بینندگان



* نظر :

لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
۹ + ۸ =

آخرین اخبار
اخبار پر بیننده
چند رسانه ای