۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۲:۰۱
رهبري كه با شور و شوق به ميدان آيد، معمولا با شور و شوق روبرو مي شود.((جان ماكسول))
کد خبر: ۳۶۴۶
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۳
علی اکبر جوانفکر: مردم ابن سینا را رهانیدند!
روایت یک حکایت تاریخی از قدرت جریان مردمی؛
نسیم بهاری: به لطف خداوند و همت بلند ملت و جوانان کشور و فداکاری بزرگان علم ، هنر ، ادب ، حکمت و سیاست ، مردم شجاع ایران هر بار شاداب تر و سرفراز‌تر از قبل ، پوسته ضخیم زمستان حسادت و خودخواهی و تجاوز را در هم شکسته و جوانه های امید و پیشرفت همه جانبه، بار دیگر سر برآورده است.
 «اگرچه مردان بزرگ این سرزمین گهربار همواره مورد بغض و کینه سفلگان قرار داشته اند اما تاریخ این سرزمین نورانی ، مشحون از درخشش های مکرر فرزندان برومند ملت ایران در عرصه های علمی، هنری و فرهنگی بوده است.
سلطان محمود غزنوی از جنس همان هایی بود که همواره به دنبال مصادره یا نابودی ایران بوده و هستند. وی از امیر دیلمی خواسته بود که حکیم یگانه و خورشید پر‌فروغ علم و دانش جهان ، یعنی ابن سینا را به وی تحویل دهد و در ازای آن هفت هزار و پانصد درهم جایزه بگیرد.
امیر دیلمی و مشاورانش با توجه به جایگاه رفیع ابن سینا نزد مردم، به این تصمیم رسیدند که ابتدا باید شخصیت او را تخریب کنند، لذا با طراحی پیچیده و به طور علنی و غیر علنی شایع کردند که ابن سینا هفت هزار و پانصد درهم دزدی کرده است و سپس او را به همین بهانه دستگیر کردند تا مخفیانه تحویل حاکم بیگانه دهند.
مردم ، بازاریان و تجار پس از شنیدن خبر دستگیری حکیم شیخ الرئیس ، اجتماع کردند و داوطلبانه با یک همیاری ستودنی، مبلغ مورد ادعا را فراهم آوردند و ابن سینا را از بند رهانیدند.
ابن سینا پس از آزادی خطاب به امیر دیلمی گفت: اگر مرا تحویل سلطان محمود می دادی او به قولش عمل نمی کرد و آن پول را هم به تو نمی داد. ابن سینا مدتی کوتاه پس از این واقعه از دنیا رفت.
از فهم و کمالات مردم آن روزگار چنین استنباط می شود که آنان، به امیر دیلمی نیز لطف کردند و نگذاشتند که در تاریخ، ننگ تحویل ابن سینا به سلطان غاصب بیگانه بر پیشانی او بنشیند.
به لطف خداوند و همت بلند ملت و جوانان کشور و فداکاری بزرگان علم ، هنر ، ادب ، حکمت و سیاست ، مردم شجاع ایران هر بار  شاداب تر و سرفراز‌تر از قبل ، پوسته ضخیم زمستان حسادت و خودخواهی و تجاوز را در هم شکسته و جوانه های امید و پیشرفت همه جانبه، بار دیگر سر برآورده است.»
ایمیل مستقیم : info@nasimbahari.com
شماره پیامک سایت :
نظرات بینندگان* نظر :

لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
۷ + ۳ =

آخرین اخبار
اخبار پر بیننده
چند رسانه ای