۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۱:۵۲
رهبري كه با شور و شوق به ميدان آيد، معمولا با شور و شوق روبرو مي شود.((جان ماكسول))
کد خبر: ۳۶۵۸
تاریخ انتشار: ۰۳ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۷
به بهانه سوم شهریور: مقاومت دلير مردان آذري در برابر  هجوم ارتش سرخ
یادداشت/ حمید بقایی؛
نسیم بهاری: در زمان دولت نهم اداره كل ميراث فرهنگي استان آذربايجان شرقي مزار اين جانباختاگان راه وطن را بازسازي و مراسم يادبود آنان را برگزار كرد. بر بالای آرامگاه آنان این بیت شعر نقش بسته است: هرچند آغشته شد به خون پیرهن ما شد جامه سربازی ما هم کفن ما شادیم ز جانبازی خود در شکم خاک پاینده و جاوید بماند وطن ما
 
 
سوم شهریور ۱۳۲۰، هنگامی که متفقین تصمیم به اشغال ایران می گیرند، 3 سرباز وظیفه پاسداری از مرزهای شمالی ایران را در پل فلزی جلفا- نخجوان بر عهده داشته اند. در تاریکی پیش از سپیده دم همان روز سربازان ارتش سرخ قصد عبور از پل آهنی رودخانه ارس را داشتند، كه مقاومت دو روزه این سه دلاور آغاز میشود. این مرزبانان ایرانی با اشراف به پل، لشگر روس را زمین گیر میکنند. ارتش 47 شوروی به فرماندهي سر لشگر نوویکف که از مدت ها قبل در نخجوان مستقر شده بود و چون چاره ای جز عبور از همین پل نداشت و نمی توانست با توپخانه سنگین به حمله بپردازد پس از مدت زمان زیادی عاقبت با به شهادت رساندن سه مرزبان دلیر ژاندارم سرجوخه ملک محمدی،سید محمد راثی هاشمی و عبدالله شهریاری به سرعت روانه خاک ایران شد. مقاومت شجاعانه این 3 سرباز تحسین نیروهای مهاجم را برمی انگیزد، به طوری که جهت ارج نهادن به این مقاومت‌ها، پیکر این 3 مدافع را در محل شهادتشان در کنار خط آهن این پل به خاک سپردند. مزار این 3 شهید بزرگوار در کنار پل آهنی واقع در ابتدای محور جلفا - سیه رود جنبه ملی داشته و مردم ایران به آن عشق می ورزند. در زمان دولت نهم اداره كل ميراث فرهنگي استان آذربايجان شرقي  مزار اين جانباختاگان راه وطن را بازسازي و مراسم يادبود آنان را برگزار كرد. بر بالای آرامگاه آنان این بیت شعر نقش بسته است:
هرچند آغشته شد به خون پیرهن ما 
 شد جامه سربازی ما هم کفن ما
شادیم ز جانبازی خود در شکم خاک 
 پاینده و جاوید بماند وطن ما 
 
 گردنه پاتاق كرمانشاه گذرگاه مرگ ارتش انگليس 
در سوم شهريور 1320 واحدهاي ارتش انگليس از مرز خانقين عراق به خاك ايران وارد شده و بدون مقاومتي تا تنگه پاتاق سرپل ذهاب پيشروي كردند . اما در تنگه پاتاق  با مقاومت سرسختانه سربازان ايراني روبرو شدند كه نتيجه  اين نبرد شديد زمين گير شدن دشمن متجاوز انگليسي بود . ارتش انگليس  كه انتظار چنين مقاومتي را از مرزبانان غيور ايراني نداشتند سعي كردند با دور زدن گردنه از مسير گيلانغرب و بمباران هوائي سنگرهاي سربازان ايراني  راه خود را بسوي كرمانشاه باز نمايند . عاقبت طي نبرد شديدي كه ميان دوطرف درگرفته بود و بمباران مداوم هوائي سربازان انگليسي توانستند بر گردنه پاتاق مسلط و بسوي شهركرمانشاه پيشروي كنند. 
ایمیل مستقیم : info@nasimbahari.com
شماره پیامک سایت :
نظرات بینندگان* نظر :

لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
۲ + ۶ =

آخرین اخبار
اخبار پر بیننده
چند رسانه ای