۰۳ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۵
رهبري كه با شور و شوق به ميدان آيد، معمولا با شور و شوق روبرو مي شود.((جان ماكسول))
کد خبر: ۳۶۹۷
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۲
آینده مناسبات روحانی و اصلاح طلبان چه خواهد شد؟
نسیم بهاری: رئیس شورای سیاستگذاری اصلاحات حالا به رئیس جمهور گوشزد میکند مسیری که از خرداد 92آغاز شده باید جدی تر از قبل دنبال شود. این دست مواضع البته طی ماه های گذشته چندان بی سابقه هم نبوده .

‌به گزارش خبرنگار نسیم بهاری:«جریانی می‌خواهد بین اصلاح‌طلبان و دولت فاصله بیندازد باید در مقابل این‌گونه تحرکات هوشیار باشیم و دولت هم باید مراقبت کند در ایجاد این فاصله سهیم نباشد.» این را محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید می‌گوید. حرف‌هایی که در یکی دو روز گذشته بار دیگر جنجال به‌پا کرده و حرف و حدیث‌ها درخصوص مناسبات دولت و جریان متبوع عارف را دوباره بر سر زبان‌ها انداخته است.

در این ارتباط یک سوال به‌طور مشخص مطرح می‌شود. این گزاره تا چه اندازه بر واقعیت منطبق است؟ آیا اساسا پای جریانی خاص در میان است یا آنکه باید ریشه ابراز نگرانی‌ها را در جایی دیگر جست؟ به نظر می‌رسد اشاره عارف ناظر به مجموعه‌ای از رفتارهای رئیس‌جمهور بعد از اردیبهشت 96 باشد که برخی رسانه‌ها آن را گردش به راست تعبیر کرده‌اند. از نوع چینش کابینه و استفاده از وزرایی چون عبدالرضا رحمانی‌فضلی، عباس صالحی، محمدجواد آذری‌جهرمی و دست آخر منصور غلامی گرفته تا نشست و برخاست با جمعی که به‌عنوان ریش سفید‌های جریان اصولگرا شناخته می‌شوند و مواضع کم‌سابقه درخصوص برخی مسائل کشور.
رئیس شورای سیاستگذاری اصلاحات حالا به رئیس‌جمهور گوشزد می‌کند مسیری که از خرداد ۹۲ آغاز شده باید جدی‌تر از قبل دنبال شود. این دست مواضع البته طی ماه‌های گذشته چندان بی‌سابقه هم نبوده. همین هفته قبل و در جریان رای اعتماد به وزیر پیشنهادی علوم بود که مصطفی کواکبیان از آقای روحانی خواست که به پایگاه رای‌اش توجه کند و آدرس آن را از یاد نبرد.
او ضمن یادآور شدن این موضوع که همه اصلاح‌طلب‌ها یکصدا پشت آقای روحانی آمدند، نسبت به احتمال دلسرد شدن بدنه اجتماعی این جریان ابراز نگرانی کرد و گفت: «این پایگاه رای نباید از دست برود، چراکه در غیر این صورت اعتماد مردم از دست می‌رود.» به گفته کواکبیان حتی اگر رئیس‌جمهور هم بگوید که من دیگر رای نمی‌خواهم، اصلاح‌طلبان در آینده رای می‌خواهند و با این وصف اگر مردم را از آمدن به پای صندوق‌های رای مایوس کنیم، اصلاح‌طلبان باید بروند و در خانه بنشینند.
احمد شیرزاد، فعال سیاسی اصلاح‌طلب هم در یادداشتی برای روزنامه «آرمان»  تغییر رفتار روحانی در ماه‌های گذشته را «کتمان‌ناپذیر» دانست و نوشت: «نوع پیوند اصلاح‌طلبان با نوع پیوند آنها با رئیس دولت اصلاحات متفاوت است و پیوند اصلاح‌طلبان با روحانی، پیوند خویشاوندی قوی‌ای نیست.» به اعتقاد علی تاجرنیا نیز، در معرفی وزرا و به‌طور مشخص در جاهایی مثل وزارت آموزش‌وپرورش و وزارت کشور، نوعی عقب‌گرد در موضع دولت رخ داده است. تاجرنیا همچنین هشدار داده که اگر عملکرد روحانی به همین شیوه‌ ادامه یابد، اصلاح‌طلبان در دو سال پایانی کار دولت کم‌کم به سمت نقدهای جدی‌تری پیش خواهند رفت.
همه این اظهارنظرها در حالی مطرح می‌شود که رئیس فراکسیون اصلاح‌طلبان مجلس، نه رفتار روحانی که تلاش یک جریان خاص را عامل فاصله‌گذاری میان رئیس‌جمهور و اصلاحات می‌داند. فهم این موضوع حالا شاید چندان دشوار نباشد که وقتی نیروهای مطرح اصلاح‌طلب در رسانه‌های منتسب به همین جریان فارغ از نقد عملکردها به نقد رویکرد دولت می‌نشینند، ایجاد فاصله توسط دیگران از موضوعیت افتاده و گزاره توطئه را هم از موضوعیت می‌اندازد.
به‌عنوان نمونه در شرایطی که به فرض اکبر منتجبی به‌عنوان یکی از عناصر رسانه‌ای مطرح اصلاحات در یکی از مهم‌ترین رسانه‌های این جریان به گزینه معرفی شده برای وزارت نیروی دولت می‌تازد نمی‌توان از دست‌های پشت‌پرده برای اختلاف‌افکنی سخن گفت. با این اوصاف به نظر می‌رسد شکافی که اصلاح‌طلبان از آن حرف می‌زنند ظاهرا چیزی بیش از تلاش جریان رقیب برای اختلاف‌اندازی بوده و حالا می‌توان رگه‌هایی از واقعیت را در آن مشاهده کرد. واقعیتی که با گرایش بیش از پیش دولت به سوی علی لاریجانی روزبه‌روز ابعاد جدیدتری از آن رونمایی می‌شود.
اینک به نظر می‌رسد حتی میزبانی رئیس‌جمهور از اعضای جامعه روحانیت هم بی‌ارتباط با این گرایش نباشد. با این وصف باید منتظر بود و دید که نزدیک شدن روحانی به رئیس مجلس این اختلافات را تشدید کرده و آن‌گونه که تاجرنیا می‌گوید مواجهه انتقادی اصلاح‌طلبان با دولت را وارد فاز جدیدی می‌کند.
 
 
روزنامه فرهیختگان
ایمیل مستقیم : info@nasimbahari.com
شماره پیامک سایت :
نظرات بینندگان* نظر :

لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
۱۳ + ۱ =

آخرین اخبار
اخبار پر بیننده
چند رسانه ای