۰۴ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۰
رهبري كه با شور و شوق به ميدان آيد، معمولا با شور و شوق روبرو مي شود.((جان ماكسول))
کد خبر: ۴۰۳۶
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۵
نقش 95 درصدی سیگار در بروز سرطان حنجره
نسیم بهاری: عضو انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی اروپا و ایران گفت: استعمال سیگار به طور کلی عامل خطر 30 درصد از سرطان ها و 95 درصد سرطان حنجره است.

‌به گزارش خبرنگار نسیم بهاری: انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران، دکتر مهدی سبحانی در آستانه برگزاری دومین کنگره بین المللی و دوازدهمین کنگره سالیانه کلینیکال آنکولوژی ایران در ارتباط با سرطان حنجره اظهار داشت: حنجره یکی از اندام های مهم در تولید و شکل دهی صدا برای ایجاد روابط انسانی به وسیله زبان و گویش است و به لحاظ آناتومی، باعث جداکردن مسیر عبور هوا به ریه ها از مسیر عبور غذا و مایعات به مری و معده می شود. 

وی افزود: سرطان های حنجره جزو بدخیمی های سر و گردن طبقه بندی می شود و به دلیل شباهت مخاط آن به حفره دهانی، زبان، حلق و مری معمولا ریسک فاکتورهای (عوامل خطر) مشابه با آنها دارد.
عضو انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی اروپا تصریح کرد: سرطان های سر و گردن حدود سه تا پنج درصد سرطان های بدن را به خود اختصاص داده است و سرطان حنجره از لحاظ رده بندی، شایع ترین سرطان این ناحیه به شمار می رود.
سبحانی با اشاره به اینکه دلایل مختلفی درمورد ایجاد این سرطان مطرح است، گفت: مهمترین آن مصرف دخانیات و الکل بوده و تا 95 درصد موارد سرطان حنجره مربوط به این عوامل است. 
وی تصریح کرد: در مورد دخالت عوامل شغلی و تغذیه ای هم فرضیاتی مطرح است که اهم آنها، تماس با گرد و خاک، پنبه نسوز، موادشیمیایی، فلزات سنگین و کار در صنایع چرم سازی و نساجی است.
متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی گفت: کمبود ویتامین های A و C نیز به عنوان عوامل مساعدکننده نام برده می شود ولی تاثیرات مصرف سیگار و الکل به عنوان ریسک فاکتورهای اصلی در ایجاد سرطان حنجره به قدری بارز است که پزشکان، عوامل دیگر را نادیده می گیرند. 
سبحانی با تاکید بر اینکه استعمال سیگار در ایجاد سرطان نقش موثری دارد، عنوان کرد: شیوع سرطان حنجره در مردان کشور ما چندین برابر زنان بوده و عملا این سرطان به عنوان بیماری مردها شناخته می شود و با وجود افزایش شیوع آن در زنان در جوامع غربی در مملکت ما هنوز شیوع غالب در مردان است. 
وی ادامه داد: به لحاظ فرهنگی، مصرف سیگار در کشور ما تقریبا محدود به مردان بود، اما در یکی دو دهه اخیر این الگو تغییر یافته است و به تدریج شاهد ابتلای زنان به این بیماری هستیم.
عضو انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران خاطرنشان کرد: در مورد افرادی که شغل آنها وابسته به حنجره و صدایشان است؛ همانند گویندگان و خوانندگان، هم مطالبی مطرح شده است ولی تأثیر استفاده زیاد از حنجره در ایجاد این سرطان، بعید به نظر می رسد و صداپیشگان نباید نگرانی از این بابت داشته باشند. 
سبحانی با بیان اینکه ایجاد صداهای بلند و فریاد زدن می تواند در آسیب حنجره و بیماری های غیربدخیم حنجره دخیل باشد، گفت: علایم بیماری می تواند با خشونت و تغییر مداوم و محسوس در صدا یا درد، توده و ورم در ناحیه سرو گردن تظاهر یابد به خصوص اگر مداوم و پایدار بوده و عوامل عفونی مانند عفونت های ویروسی یا سرماخوردگی مطرح نباشد.
عضو انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی اروپا اضافه کرد: اطلاع از علایم اولیه بالینی و هشداردهنده سرطان حنجره از بابت مراجعه سریع به پزشک و تشخیص زودرس و کسب نتایج درمانی بهتر، بسیار اهمیت دارد زیرا که این سرطان در گروه سرطان هایی است که به درمان پاسخ خوبی می دهد و احتمال زیادی برای بهبودی قطعی وجود دارد.
وی ادمه داد: سرطان حنجره به طور ذاتی پاسخ دهی خوبی به درمان های آنکولوژی یعنی رادیوتراپی و شیمی درمانی دارد ولی باید گفت که هدف آنکولوژی مدرن، بهبودی صرف نیست و در دهه های اخیر، پیشرفت های بسیار خوبی برای حفظ حنجره و صدای بیماران و دوری از نقص عضو حنجره، صورت گرفته است.
سبحانی بیان کرد: در صورت نیاز به جراحی، روش هایی به وجود آمده که فقط تومور برداشته شود و ساختمان حنجره بیمار با کمترین دستکاری، برای بیمار باقی گذاشته شود و نیز تکنیک های رادیوتراپی و شیمی درمانی دچار تغییراتی شده اند که بعدها، بیمار با کمترین عوارض ناشی از درمان روبه رو باشد.
متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی گفت: در مراحل اولیه بیماری، شاید رادیوتراپی بهترین درمان باشد و می تواند تومور را بدون آسیب به حنجره از بین ببرد اما در مراحل پیشرفته تر باید از تلفیق جراحی های محدود که ضامن حفظ حنجره برای بیمار و درمان های تکمیلی با رادیوتراپی و شیمی درمانی برای جلوگیری از عود یا الگوهای تلفیقی دیگر بنا به نظر پزشک آنکولوژیست بهره برد.
سبحانی اضافه کرد: میزان شیوع مصرف سیگار در مردان ایرانی 25 درصد و در زنان 3 درصد است؛ با عدم مصرف سیگار، الکل، کنترل وزن و فعال نگه داشتن بدن با ورزش، می توان از بروز 50 درصد همه سرطان ها پیشگیری کرد.
دومین کنگره بین المللی کلینیکال آنکولوژی و دوازدهمین کنگره سالیانه کلینیکال آنکولوژی ایران 22 تا 24 آذرماه در هتل المپیک برگزار می شود.
ایرنا
ایمیل مستقیم : info@nasimbahari.com
شماره پیامک سایت :
نظرات بینندگان* نظر :

لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
۱۴ + ۳ =

آخرین اخبار
اخبار پر بیننده
چند رسانه ای