۰۴ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۲
رهبري كه با شور و شوق به ميدان آيد، معمولا با شور و شوق روبرو مي شود.((جان ماكسول))
کد خبر: ۴۰۵۳
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۷
عضو شورای شهر:25 درصد برج های تهران ایمن نیستند
نسیم بهاری: عضو شورای اسلامی شهر تهران نسبت به بلندمرتبه سازی در پایتخت هشدار داد و گفت: 25 درصد بناهای بلندمرتبه شهر تهران ناایمن و بدون مطالعات هستند.

‌به گزارش خبرنگار نسیم بهاری: زهرا نژادبهرام روز سه شنبه درنطق پیش از دستور کار بیست وهفتمین جلسه شورای شهر اظهار کرد: در شهر تهران، به مساله مهم بناهای بلند مرتبه بی توجهی شده به گونه ای که از 981 بنای بلند مرتبه موجود، حدود 250 مورد که قریب 25 درصد را شامل می شود، ناایمن و بدون مطالعات هستند.

وی اظهار کرد: قریب به سه هزار و 300 هکتار بافت فرسوده، 14 هزار و 800 هکتار بافت ناپایدار و 9 هزار و 600 هکتار بافت ناکارآمد شهری در تهران وجود دارد که مسائل و مشکلات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی خاص خود را دارند و از حداقل های ایمنی در برابر خطرات محروم اند.
نژادبهرام ترافیک کلافه کننده، آلودگی خفه کننده، رانت و فساد نهادینه شده، انبساط ساختاری مدیریت شهری را چالش های چندین ساله کلانشهر تهران عنوان کرد و افزود: تمرکز بر ریشه چنین مسائلی ما را در نهایت به بی نظمی، اغتشاش مدیریتی و تعدد قوانین در حوزه شهرسازی و معماری می رساند.
وی با اشاره به برخی از چالش های این کلانشهر در سال های گذشته گفت: طرح جامع شهر تهران پیش بینی 8.7 میلیون نفر جمعیت را برای سال 1405 در این کلانشهر داشته اما این پیش بینی 10 سال زودتر تحقق پیدا کرده و در حال حاضر بیم آن می رود که تهران 1405 سقف جمعیت پذیری طرح جامع (10.5 میلیون نفر) را تا حد زیادی پشت سر بگذارد، بدون آنکه بسترهای ارائه خدمات و ارتقای کیفیت زندگی تامین شده باشد.
نژادبهرام اضافه کرد: بخش زیادی از منابع درآمدی شهرداری از محل عوارض حاصل از ساخت و ساز تامین شده، به گونه ای که صرفا در ردیف بودجه سال 1396 حدود 7 هزار و 300 میلیارد از بودجه 17 هزار و 900 میلیاردی، از تغییر کاربری و عوارض مازاد بر تراکم حاصل شده است.
عضو کمیته معماری و شهرسازی شورای شهر تهران، همچنین از اجرایی شدن کمتر از یک دهم درصد از آرای قلع و قمع صادره توسط کمیسیون ماده 100 انتقاد کرد.
وی با بیان اینکه از ظرفیت های مهم نهفته در منطقه 22غفلت شده است افزود: طبق طرح جامع مصوب بنا بود این منطقه در چشم انداز 1405 ، 500 هزار نفر ظرفیت جمعیت پذیری داشته باشد اما هم اکنون با لحاظ تعداد پروانه های صادره مسکونی و با در نظر گرفتن سرانه جمعیت خانوار 3.1 به ازای هر خانوار، به بیش از 500 هزار نفر رسیده است.
نژادبهرام تاکید کرد: این حقیقت تلخ به آن معناست که اگر خواهان تحقق اسناد بالادستی شهر تهران باشیم و در مسیر اصلاح و بازنگری طرح جامع و تفصیلی حرکت نکنیم، نباید حتی یک واحد مسکونی در منطقه 22 پروانه ساخت بگیرد.
 
*490 هزار مسکن خالی
این عضو شورای شهر تهران در ادامه تصریح کرد: کم توجهی به ساخت و ساز در حوزه مسکن طبق حد استطاعت شهروندان منجر به ایجاد 490 هزار واحد مسکونی خالی در شهر تهران شده و البته عمده ساخت وسازها در محدوده شمالی است.
وی گفت: برای اثبات این ادعا که ساخت وساز ها در سال های گذشته متناسب با توان مالی خانوارها نبوده، کافیست این حقیقت آشکار شود که بیشترین تقاضای شهروندان و بیشترین سهم از معاملات حوزه مسکن در متراژهای 60 تا 70 متری رقم خورده اما بالاترین نرخ فراوانی ساخت و ساز در متراژهای 110 تا 130 صورت گرفته است.
نژادبهرام اعمال برنامه ها و تصمیم گیری های یکسان برای مناطق 22 گانه را از دیگر چالش های شهر تهران در سالهای گذشته دانست و افزود: نمی توان برای منطقه 10 تهران با بیش از 50 درصد فرسودگی و تراکم جمعیتی 405 نفر در هکتار همان برنامه ای را تنظیم کرد که برای منطقه 21 با حدود 30 نفر در هکتار تراکم جمعیتی و 800 هکتار اراضی ذخیره نوسازی تنظیم شده است.
وی با اشاره به وجود 16 مورد تعرض به محدوده عباس آباد و گزارش عدم اظهارنظر حسابرس شرکت نوسازی عباس آباد در سالهای گذشته، تاکید کرد: عباس آباد که قرار بود به عنوان گلوگاه تنفسی تهران حفظ و نگهداری شود، به کارکرد اراضی آن بی توجهی شده و اکنون در مساحت 623 هکتاری این محدوده به دلیل اجرای پروژه های بزرگ مقیاس متعدد و وجود 35 ارگان و نهاد مستقر بخش عمده طبیعت بکر محدوده از میان رفته است.
نژادبهرام تصریح کرد: این موارد تنها بخشی از چالش های اساسی پایتخت است که نیاز به اصلاح، بازنگری و اقدامات اساسی و مدیریت شهری جدید دارد.
این عضو شورای شهر تهران خواستار اولویت دادن شورای پنجم به پایش میزان تحقق پذیری طرح جامع و طرح تفصیلی، حرکت در مسیر برنامه ریزی محلی و متناسب با شرایط و موقعیت های هر محله، ضرورت تغییر نگاه نسبت به حوزه شهرسازی از بنگاه اقتصادی مدیریت اجرایی شهری به سیستم انتظام بخشی کالبد، منظر و معماری شهر، تمرکز بر نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری با تکیه بر تجربه های موفق دنیا موسوم به روش 4P و پرهیز از مداخله های گسترده، یکجانبه و از بالا به پایین، توسعه سامانه های نظارتی مجموعه شورا بر شهرداری و سایر نهادهای مسئول در عرصه شهر، عملیاتی کردن مدیریت یکپارچه بر اراضی عباس آباد، و همچنین ایجاد ظرفیت های محرک توسعه شد.
وی افزود: اصلاح رویه های کنونی و جلوگیری از تخلفات ساخت وساز در شهر با تکیه بر نظارت دقیق بر عملکرد ناظران و پیگیری اجرای مفاد تبصره 7 قانون شهرداری بویژه تقویت نظارت اجتماعی، تمرکز بر اصلاح ساختار شهرداری تهران و واگذاری امور و تغییر نقش شهرداری از تصدی گری به تسهیل گری، شناسایی و رفع فضاهای بی دفاع شهری به عنوان محمل ایجاد ناامنی و عدم حس تعلق شهروندان، مناسب سازی فضاهای شهری و ایستگاه های مترو برای تمام شهروندان بخصوص اقشار آسیب پذیر را که در سالیان گذشته کمتر مورد توجه قرار گرفتند از دیگر موارد کاری ضروری برای این دوره شوراست.
نژادبهرام همچنین با اشاره به سالروز 16 آذر روز دانشجو گفت: دانشجویان علاوه بر علم آموزی باید فهم سیاسی و قدرت تحلیل اتفاقات پیرامون و جامعه را کسب کنند و این امر محقق نمی شود مگر با گشایش فضا و ایجاد فضای گفتگو و مطالبه گری در جنبش ها و تشکل های دانشجویی. 
وی با اشاره به گردآمدن حدود 700 هزار دانشجوی نخبه کشور در تهران افزود: به رغم لزوم بهره گیری از دانش، تخصص و سایر استعدادهای این گروه، متاسفانه ظرف سال های گذشته شاهد سرخوردگی و مهاجرت نخبگان به سایر کشورها بوده ایم که لازم است تمامی مسئولان و دستگاه های اجرایی کشور، به ویژه در شهر از این ظرفیت دانش آموختگی بهره گیرند و قدر میرزاخانی های امروز کشور را بدانند، قبل از آنکه دیر شود؛ البته ضروریست شورای اسلامی شهر تهران که با تکیه بر آرای شهروندان شکل گرفته به آن را در اولویت قرار دهد.
نژادبهرام اضافه کرد: کمیته شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران کارگروه های مشاوره ای با حضور دانشجویان تشکیل داده تا از خلاقیت، ایده های نو و انگیزه مثال زدنی آنها همواره در صف اول مشارکت و ایفای مسئولیت های خطیر استفاده کند.
ایرنا
اخبار مرتبط
ایمیل مستقیم : info@nasimbahari.com
شماره پیامک سایت :
نظرات بینندگان* نظر :

لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
۵ + ۱ =

آخرین اخبار
اخبار پر بیننده
چند رسانه ای