۰۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۷
رهبري كه با شور و شوق به ميدان آيد، معمولا با شور و شوق روبرو مي شود.((جان ماكسول))
کد خبر: ۴۱۰۶
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۵
 چرا مدل تأمین مالی مسکن مهر مورد تندترین انتقادها قرار میگیرد؟! چند پرسش اساسی از رئیس جمهور
یادداشت؛
نسیم بهاری: ریاست محترم جمهوری صبح دیروز در اظهاراتی در مجلس شورای اسلامی که البته پیشتر هم در مقاطع مختلف بیان شده بود، مشکل اصلی مسکن مهر را نه ابعاد فنی، بلکه بُعد پولی آن یعنی اتکای تأمین مالی آن به منابع پایۀ پولی دانسته که زمینه‌ساز رشد بالا در پایه پولی و به تبع آن موجب تورم شدید شده‌است.

‌به گزارش خبرنگار نسیم بهاری: این تحلیل، مکرراً از سوی اقتصاددانان جریان متعارف و سایر مسئولین دولتی مطرح شده است. فارغ از گرایش‌های سیاسی، این مدل تأمین مالی پروژه‌های کلان مقیاس و رشد پایه پولی از محل مخارج عمومی نیازمند کنکاش دقیق علمی است.

صرف نظر از انگیزه‌های سیاسی نهفته در دفاع یا انتقاد از مسکن_مهر؛ طرح مسکن مهر و اقداماتی مشابه آن به دو دلیل مورد نفرت و ترور حیثیتی از سوی جریان متعارف-نئولیبرال اقتصادی قرار می‌گیرد: اولاً این طرح محل تأمین مالی خود را پایه پولی برگزیده و با این کار اصل استقلال_بانک_مرکزی را نقض کرده است و ثانیاً طرحی با فاعلیت و کنش‌گری دولت است؛ حال آنکه در اندیشه متعارف و لیبرال اقتصادی،  دخالت دولت بی فایده یا مخرب است. در حقیقت مسکن مهر، پا گذاشتن روی خط قرمزهای جریان متعارف اقتصادی است و از این حیث به لحاظ آکادمیک از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
 به همین دلیل است که اقتصاددانان مشکلات مسکن مهر را نه در ابعاد فنی و مهندسی، بلکه در بعد اقتصادی و پولی آن می بینند؛ با این هدف که از اعتبار ایدئولوژی‌های به اصطلاح علمی جریان اصلی حاکم بر دانشگاه‌ها دفاع کنند.
 برای واکاوی علمی مدعای مطرح شده باید به چند سؤال مهم پاسخ داد؛ سؤالاتی اساسی که پاسخ دقیق به آنها صحت مدعای مطرح شده را عیان خواهد ساخت:
 
۱- آیا به سبب اجرای طرح مسکن مهر، جهش و پرشی در رشد نقدینگی و پایه پولی در کشور رخ داد تا بتوان تورم شدید دوره‌ی ۹۰ تا ۹۲ را به این طرح کلان منتسب کرد؟
 
۲- آیا جنس تورم ناشی از مسکن مهر، منطبق با واقعیات تورمی دوره ۹۰ - ۹۲ است؟ آیا مسکن مهر می‌تواند عامل این تورم باشد؟
 
۳- اگر مسکن مهر اجرا نمی‌شد، آیا سطح پایه پولی بدون تغییر باقی می‌ماند؟ یا مسکن مهر صرفاً به رشد درونزا و ناگزیر در پایه پولی جهت داد؟
 
۴- آیا در پنج سال اخیر با توقف و مخالفت دولت در توسل به بانک مرکزی برای تأمین مالی طرح‌های بزرگ مقیاس، رشد پایه پولی در کشور مهار شد؟
 
۵- آیا رشد پایه پولی برای تزریق در طرح‌هایی نظیر مسکن مهر (در عین علم به ضعف‌های این طرح) بهتر است، یا رشد پایه پولی از جنس رشد سال ۹۲ تاکنون؟
 
۶- و آیا تأمین مالی طرح‌هایی نظیر مسکن اجتماعی یا نوسازی بافت‌های فرسوده بدون توسل به پایه پولی تا چه اندازه ممکن و شدنی است؟
 
 
 
 
اخبار مرتبط
ایمیل مستقیم : info@nasimbahari.com
شماره پیامک سایت :
نظرات بینندگان* نظر :

لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
۱۱ + ۱۵ =

آخرین اخبار
اخبار پر بیننده
چند رسانه ای