۰۲ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۶
رهبري كه با شور و شوق به ميدان آيد، معمولا با شور و شوق روبرو مي شود.((جان ماكسول))
کد خبر: ۴۱۱۷
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۲
قرق رسانه ای عليه صدای مردم!
یادداشت؛محمدرضا تقوي فرد؛
نسیم بهاری: نتشار اخبار مربوط به انتقادهاي دكتر محمود احمدي نژاد به عملكرد دستگاه قضايي در حالي فراگير شده و مسئولان را وادار به واكنش كرده است كه رسانه ملي و خبرگزاري ها و پايگاه هاي اطلاع رساني چشم بر اين ماجرا بسته و حرفي از آن به ميان نياوردند.

‌به گزارش خبرنگار نسیم بهاری: برخي از رسانه ها و اشخاص به اين موضوع اشاره كردند و نشريه اميد جوان با صراحت به اين جريان رسانه اي پرداخت.

هرچند در نگاه نخست به نظر مي رسد دكتر احمدي نژاد توانسته است با استفاده از رسانه هاي اجتماعي كه در دست مردم است، قرق رسانه اي عليه جريان موسوم به عدالتخواهي را بشكند و صداي مردم را در جامعه بازتاب دهد ولي واقعيت اين است كه اتفاقا شيوه گزينش و نشر اخبار و مطلب مطرح شده توسط دكتر احمدي نژاد به وسيله رسانه هاي مكتوب و خبرگزاري ها و به خصوص رسانه هاي خارجي مي تواند به عنوان نمونه مشخص قرق رسانه اي مورد بررسي و واكاوي قرار گيرد.
به نظر مي رسد اصلي ترين هدف جريان قرق رسانه اي در اين نمونه مشخص، تحت الشعاع قرار دادن موضوع اصلي در چارچوب نظريه هاي رسانه نظير پروپاگاندا و برجسته سازي حاشيه هاست.  در اين روش حاشيه ها برجسته شده و پرپاگاندا؛ يك جريان انتقادي مصلحت انديش را جرياني مخالف! در رسانه ها معرفي مي كند.    
شايد بتوان با پرداختن به موضوعات اصولي و ايجاد پرسش هاي مشخص مانع از قرق رسانه اي در اين ماجرا شد و اين امر مي تواند توسط رسانه هاي جمعي و اجتماعي پيگيري شود.
مثلا اگر شبكه bbc وابسته به انگليس و يا voa وابسته به آمريكا سعي مي كنند از مطالب مطرح شده بهره برداري سياسي  كنند، مي توان به علت بي توجهي و عبور آرام آنها از كنار موضوع دست داشتن انگليس در ماجراي حمله به سفارت اين كشور در ايران و برنامه هاي استعماري انگليس براي تحريم اتحاديه اروپا و آمريكا عليه مردم ايران و ... پرداخت و آن را به يك مطالبه عمومي تبديل كرد.
بدين ترتيب نپرداختن رسانه هاي گروهي به نقطه نظرات رييس جمهور سابق كشورمان ، هرچند كه خود به نوعي قرق رسانه اي است ولي قرق رسانه اي جدي تر عليه صداي مردم را نمي توان از نظر دور داشت. 
اثبات اين فرضيه كه جريان قرق رسانه اي با برنامه ريزي و هدفمند از اصل مي گذرد و با تكثير و بازنشر فراوان برداشت هاي هدف دار، موضوعات فرعي و كوچك و حتي بدون اصالت را به عنوان تيتر به خورد جامعه مي دهد با بررسي هاي علمي-پژوهشي امكان پذير است.
 
ایمیل مستقیم : info@nasimbahari.com
شماره پیامک سایت :
نظرات بینندگان* نظر :

لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
۷ + ۱ =

آخرین اخبار
اخبار پر بیننده
چند رسانه ای