۰۲ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۸
رهبري كه با شور و شوق به ميدان آيد، معمولا با شور و شوق روبرو مي شود.((جان ماكسول))
کد خبر: ۴۱۵۹
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۸
۳ سناریوی دولت برای افزایش نرخ حامل‌های انرژی/ قیمت بنزین ۱۴۰۰ تا ۱۷۰۰ تومان
نسیم بهاری: یک مقام مسئول در سازمان برنامه و بودجه کشور از وجود سه سناریو دولت برای افزایش نرخ حامل‌های انرژی خبر داد.

‌به گزارش خبرنگار نسیم بهاری: دولت در لایحه بودجه سال 97 کشور با پیش‌بینی درآمد 17 هزار و 400 میلیارد تومانی تبصره ۱۸ لایحه بودجه از محل تفاوت نرخ حاملها به استقبال افزایش قیمت حامل‌های انرژی رفته است.

طبق تبصره 18 بودجه لایحه بودجه صد درصد مابه‌التفاوت قیمت حامل‌های انرژی در سال نسبت به ابتدای سال 96 به حساب خاصی نزد خزانه واریز خواهد شد.
نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در نشست خبری، افزایش قیمت حامل‌های انرژی را رد نکرد، اما در لفافه گفت: هم‌اکنون نیز دولت برنامه مشخصی برای افزایش نرخ حامل‌ها در سال‌ جاری ندارد.
وی در پاسخ به این سؤال فارس البته تأیید کرد: دولت مجوز افزایش قیمت حامل‌ها را طبق بودجه دارد و می‌تواند تا سقف 48 هزار میلیارد تومان کسب درآمد کند.
ادبیات تبصره 18 به‌گونه‌ای است که احتمال افزایش قمیت حامل‌ها در اواخر سال جاری نیز وجود دارد و رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز در نشست خبری آن را تکذیب نکرد و گفت: فعلاً برنامه افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال جاری قطعی نیست.
اکنون برخی رسانه‌ها از میزان افزایش قیمت حامل‌ها و نیز زمان اجرای آن خبر می‌دهند.
یک مقام مسئول در سازمان برنامه و بودجه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، ضمن تأیید افزایش نرخ حامل‌های انرژی، به سناریوی‌های احتمالی اشاره کرده و گفت: در حال حاضر 3 سناریو با ارقام متفاوت مطرح است که در تعامل با مجلس قیمت و زمان اجرا نهایی می‌شود.
وی تأکید کرد: هر کدام از این سناریوها رویکرد مقاومتی بنا به ملاحظات بخش‌های مختلف اقتصادی دارد.
این مقام مسئول افزود: نرخ پیشنهاد‌ی بنزین از 1400 تا 1700 تومان مطرح است، زیرا دولت 2 هدف را دنبال می‌کند، اول آنکه بتواند مصرف را کنترل کند و در نهایت از درآمد آن برای تولید اشتغال بهره ببرد.
وی خاطرنشان می‌کند: دولت سقف درآمدی برای حامل‌ها را 17 هزار و 400 میلیارد تومان پیش‌بینی کرده و حتی این احتمال وجود دارد که در مجلس افزایش یا کاهش یابد.
این مسئول در سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به افزایش قیمت گازوئیل تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی و وزارت راه و شهرسازی روی افزایش این حامل حساسیت دارند، زیرا در قیمت تولیدات کشاورزی اثر خواهد داشت، بنابراین احتیاط لازم در ارائه سناریوها وجود دارد.
وی بابیان اینکه در رسانه‌ها زمان اجرای افزایش حامل‌های انرژی از دی‌ماه مطرح می‌شود، بیان داشت: هنوز زمان قطعی نشده و در تعاملات و بررسی‌ها اعلام خواهد داشت.
 
 در حال حاضر گانه زنی از نرخ حامل‌های انرژی منتشر شده است:
 
 
 
فارس
اخبار مرتبط
ایمیل مستقیم : info@nasimbahari.com
شماره پیامک سایت :
نظرات بینندگان* نظر :

لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
۱۵ + ۸ =

آخرین اخبار
اخبار پر بیننده
چند رسانه ای