۰۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۷
رهبري كه با شور و شوق به ميدان آيد، معمولا با شور و شوق روبرو مي شود.((جان ماكسول))
کد خبر: ۴۳۷۱
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۹
برخورد جدی با تخلفات در حوزه کالاهای سلامت
نسیم بهاری: رئیس سازمان غذا و دارو در راستای برخورد جدی با تخلفات در حوزه داروهای قاچاق و تقلبی، ابلاغیه ای را به معاونین غذا و دارو دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور صادر کرد.

‌به گزارش خبرنگار نسیم بهاری: پایگاه خبری سازمان غذا و دارو ، غلامرضا اصغری در این ابلاغیه آورده است: با توجه به لزوم برخورد جدی با فرآورده های قاچاق و تقلبی در سطح توزیع و عرضه به ویژه داروخانه ها و به منظور شفاف سازی و هماهنگی در نحوه برخورد با تخلفات، بدینوسیله بر اجرای موارد ذیل تاکید می‌شود:

دستورالعمل اجرایی شناسایی و نحوه برخورد با خطاها و تخلفات نظام ردیابی، رهگیری و کنترل اصالت فرآورده های سلامت به قوت خود باقی است و مقتضی است در صورت مشاهده هر گونه تخلف در این موضوع اقدام شود.
توزیع و عرضه هر فرآورده دارویی، ملزومات دارویی، داروهای طبیعی، سنتی، مکمل، شیر خشک، غذاهای ویژه، فرآورده خوراکی، آرایشی و بهداشتی وارداتی با شرایط ذیل، تخلف بوده و ضمن جمع آوری فرد خاطی باید به مراجع قضایی معرفی شود:
فقدان شناسه دو بعدی معتبر، فقدان شناسه اصالت قابل استعلام از شماره تلفن 20008822 ، وجود برچسب های جعلی فاقد استانداردهای لازم (به ویژه بارکد QR و شماره استعلام غیر از 20008822 و سایت غیر از سایت سازمان غذا و دارو) از جمله این شرایط به شمار می رود.
فرآورده های دارویی تولید داخل با قیمت بیش از 500 هزار ریال در هر بسته باید واجد شناسه دو بعدی باشد. در غیر اینصورت برای اصلاح به شرکت مربوطه عودت شود.
فرآورده های دارای برچسب یا شناسه های ناخوانا، کیفیت نامناسب، برچسب قابل جداشدن، درج در محل نامناسب، عدم تطابق با مندرجات بسته بندی فرآورده یا توزیع قبل از بررسی مسوول فنی، باید جهت اصلاح به شرکت صاحب پروانه بازگردانده شود.
براساس این ابلاغیه، بیمار حق دارد هر فرآورده استعلام شده نامعتبر را به داروخانه بازگرداند. بنابراین به داروخانه ها اطلاع رسانی کامل و تاکید و توجه لازم در مورد کنترل خریدها انجام شود. در برنامه های آموزشی محلی و چک لیستهای بازرسی حتما این موارد گنجانده شود.
اصغری در ابلاغیه خود تاکید کرده است: محتوای برنامه‌های اطلاع‌رسانی و آموزش همگانی به ویژه در رسانه‌های عمومی، قبل از انتشار با این سازمان هماهنگ شوند چراکه گزارش هایی از نمایش برچسب تقلبی بجای برچسب واقعی در یکی از برنامه های آموزشی استانی وجود دارد.
ایرنا
اخبار مرتبط
ایمیل مستقیم : info@nasimbahari.com
شماره پیامک سایت :
نظرات بینندگان* نظر :

لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
۴ + ۱۰ =

آخرین اخبار
اخبار پر بیننده
چند رسانه ای