۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۳:۵۷
رهبري كه با شور و شوق به ميدان آيد، معمولا با شور و شوق روبرو مي شود.((جان ماكسول))
کد خبر: ۴۶۱۴
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۲
بازگشایی مرزهای ایران با اقلیم‌ به حل بحران بغداد و اربیل کمک می‌کند

‌به گزارش خبرنگار نسیم بهاری:سخنگوی دولت اقلیم کردستان عراق با اشاره به آمادگی اربیل برای گفت‌وگو با بغداد، گفت: بازگشایی مرزهای ایران با اقلیم کردستان عراق گشایشی قریب‌الوقوع برای بحران بغداد و اربیل است.

به گزارش ایسنا به نقل از العربی الجدید، یک روز پس از اینکه مقامات ایرانی اعلام کردند که به درخواست بغداد گذرگاه‌های مرزی خود با اقلیم کردستان عراق را بازگشایی می‌کنند، سفین دزی سخنگوی رسمی دولت اقلیم کردستان عراق در گفت‌وگو با این پایگاه خبری اعلام کرد: اربیل آماده گفت‌وگو در چارچوب قانون اساسی در رابطه با تمام پرونده‌ها است.

وی با ابراز خوش‌بینی برای گشایش قریب‌الوقوع بحران اربیل و بغداد، گفت: پرونده گذرگاه‌ها، فرودگاه‌ها و نفت از جمله پرونده‌های مطرح شده برای بحث و گفت‌وگو است.

سفین دزی در ادامه گفت: بازگشایی گذرگاه‌های مرزی ایران با اقلیم کردستان بر گشایش قریب‌الوقوع در بحران اربیل و بغداد اشاره دارد بخصوص که این گام هم‌زمان با اظهارات مثبت برادران مسوول در بغداد انجام گرفت.

سخنگوی دولت اقلیم کردستان ادامه داد: دولت اقلیم کردستان آماده گفت‌وگو در مورد پرونده‌های امنیتی، سیاسی و اقتصادی در چارچوب قانون اساسی است.

به گزارش ایسنا، سرکنسولگری ایران در اربیل روز سه شنبه 12دی در اطلاعیه اعلام کرد: نظر به رایزنی‌های معمول با دولت جمهوری عراق، فعالیت مرزهای رسمی تمرچین در پیرانشهر و پرویزخان در قصرشیرین با اربیل و سلیمانیه که از مدتی قبل بنا به  درخواست رسمی دولت آن کشور متوقف شده بود، از روز سه‌شنبه تاریخ ۱۲دی از سرگرفته و علاوه بر تردد مسافرین، مبادلات تجاری و بازرگانی  در این گذرگاه‌ها انجام خواهد پذیرفت.

هم‌چنین مرحمت سلیمان نژاد، مدیر گمرک تمرچین پیرانشهر در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه مرز تمرچین از هر دو طرف باز بوده خاطرنشان کرد: از امروز تمام فعالیت های گمرکی پایانه مرزی تمرچین همزمان با بازگشایی رسمی این مرز از سرگرفته  و به روال عادی باز می گردد.

بر اساس این گزارش از  چند ماه قبل رفت‌وآمد و فعالیت در  این مرزها به در خواست دولت عراق در پی تحولات صورت گرفته در منطقه اقلیم کردستان متوقف شده بود.

ایسنا

ایمیل مستقیم : info@nasimbahari.com
شماره پیامک سایت :
نظرات بینندگان* نظر :

لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
۲ + ۱۳ =

آخرین اخبار
اخبار پر بیننده
چند رسانه ای